Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M20: Mlhovina Trifid

Uznání a copyright: Todd Boroson, AURA, NOAO, NSF

V mlhovině Trifid se dá najít jak nevýslovná krása tak i nepředstavitelný blázinec. Tato fotogenická mlhovina známá též jako M20 je viditelná dobrým triedrem v souhvězdí Střelce. Energetické procesy tvorby hvězd vytvořily nejen barvy ale také chaos. Červeně zářící plyn svítí díky vysoce energetickému světlu působícímu na mezihvězdný plyn vodík. Tmavá prachová vlákna, která se proplétají přes M20 byla vytvořena v atmosférách chladných obřích hvězd a v troskách po explozích supernov. Pořád se ještě zkoumá, které mladé jasné hvězdy osvětlují modrou reflekční mlhovinu. Světlo z M20, které vidíme dnes ji opustilo před 3000 lety, ačkoliv přesná vzdálenost zůstává neznámou. Přelet světla napříč mlhovinou M20 trvá 50 let.

Štítky: Emisní mlhovina, Reflekční mlhovina


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »