Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M20: Mlhovina Trifid

Uznání a copyright: Todd Boroson, AURA, NOAO, NSF

V mlhovině Trifid se dá najít jak nevýslovná krása tak i nepředstavitelný blázinec. Tato fotogenická mlhovina známá též jako M20 je viditelná dobrým triedrem v souhvězdí Střelce. Energetické procesy tvorby hvězd vytvořily nejen barvy ale také chaos. Červeně zářící plyn svítí díky vysoce energetickému světlu působícímu na mezihvězdný plyn vodík. Tmavá prachová vlákna, která se proplétají přes M20 byla vytvořena v atmosférách chladných obřích hvězd a v troskách po explozích supernov. Pořád se ještě zkoumá, které mladé jasné hvězdy osvětlují modrou reflekční mlhovinu. Světlo z M20, které vidíme dnes ji opustilo před 3000 lety, ačkoliv přesná vzdálenost zůstává neznámou. Přelet světla napříč mlhovinou M20 trvá 50 let.

Štítky: Emisní mlhovina, Reflekční mlhovina


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »