Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M20: Mlhovina Trifid

Uznání a copyright: Todd Boroson, AURA, NOAO, NSF

V mlhovině Trifid se dá najít jak nevýslovná krása tak i nepředstavitelný blázinec. Tato fotogenická mlhovina známá též jako M20 je viditelná dobrým triedrem v souhvězdí Střelce. Energetické procesy tvorby hvězd vytvořily nejen barvy ale také chaos. Červeně zářící plyn svítí díky vysoce energetickému světlu působícímu na mezihvězdný plyn vodík. Tmavá prachová vlákna, která se proplétají přes M20 byla vytvořena v atmosférách chladných obřích hvězd a v troskách po explozích supernov. Pořád se ještě zkoumá, které mladé jasné hvězdy osvětlují modrou reflekční mlhovinu. Světlo z M20, které vidíme dnes ji opustilo před 3000 lety, ačkoliv přesná vzdálenost zůstává neznámou. Přelet světla napříč mlhovinou M20 trvá 50 let.

Štítky: Emisní mlhovina, Reflekční mlhovina


11. vesmírný týden 2019

11. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 3. do 17. 3. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran. Ráno je nejvýše Jupiter a Saturn, Venuše už je jen velmi nízko nad obzorem. Kometa Iwamoto je na pomezí Vozky a Persea. Společné úsilí SpaceX a NASA vedlo k úspěšnému letu lodi Crew Dragon. Chystá se start kosmické lodi Sojuz MS-12 s třemi kosmonauty k ISS. Před 140 lety se narodil Albert Einstein a před 120 lety objevil W. Pickering měsíček Saturnu Phoebe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC342_LHARGB

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2019 obdržel snímek „IC 342“, jehož autorem je Robert Novotný   Ano, astronomie je někdy trochu strohá. IC 342. Nu, to je tedy název, řekne si laik. A možná si řekne i leckterý astronom. Zejména třeba ten, který zkoumá sluneční skvrny. Ve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

iss

môj prví pokus o fotenie iss .

Další informace »