Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M20: Mlhovina Trifid

Uznání a copyright: Todd Boroson, AURA, NOAO, NSF

V mlhovině Trifid se dá najít jak nevýslovná krása tak i nepředstavitelný blázinec. Tato fotogenická mlhovina známá též jako M20 je viditelná dobrým triedrem v souhvězdí Střelce. Energetické procesy tvorby hvězd vytvořily nejen barvy ale také chaos. Červeně zářící plyn svítí díky vysoce energetickému světlu působícímu na mezihvězdný plyn vodík. Tmavá prachová vlákna, která se proplétají přes M20 byla vytvořena v atmosférách chladných obřích hvězd a v troskách po explozích supernov. Pořád se ještě zkoumá, které mladé jasné hvězdy osvětlují modrou reflekční mlhovinu. Světlo z M20, které vidíme dnes ji opustilo před 3000 lety, ačkoliv přesná vzdálenost zůstává neznámou. Přelet světla napříč mlhovinou M20 trvá 50 let.

Štítky: Emisní mlhovina, Reflekční mlhovina


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »