Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průlet nad asteroidem Eros

Uznání: NEAR Shoemaker Project, JHU APL, NASA

Jaké by to bylo prolétnout se nad asteroidem? Sonda NEAR Shoemaker na oběžné dráze kolem asteroidu 433 Eros to už ví když začátkem tohoto měsíce zaznamenala svoji první průletovou sekvenci. Kamerou se mihne sedlová oblast na vesmírné hoře obíhající kolem Slunce na této zhuštěné hodiny dlouhé sekvenci. Sonda obíhala asi 200 kilometrů nad asteroidem. Filmy jako je tento jsou vědecky užitečné pro rozlišení mezi oblastmi, které jsou přirozeně tmavé a oblastmi, jejichž jasnost překrývají stíny. Jasné rentgenové vzplanutí ze Slunce před týdnem umožnilo rentgenovému spektrometru na sondě NEAR detekovat přítomnost několika prvků na Erosově povrchu prostřednictvím jejich rentgenových fluorescenčních podpisů.

Štítky: Asteroid, Eros, Animated gif


37. vesmírný týden 2025

37. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 9. do 14. 9. 2025. Měsíc ubývá z úplňku, který právě prochází stínem Země a bude příští neděli v poslední čtvrti. V pátek 12. 9. večer nastane přechod Měsíce přes Plejády. Planety se dají pozorovat na ranní obloze, ale Saturn je vidět celou noc. Slunce je aktivní, a i slabší erupce mohou vést k slabé polární záři. Raketový týden bude pokračovat i dál, mohou za to nejen Falcony 9, které mají za sebou celkem již více než 500 startů, ale i čínské nosiče. K ISS se má vydat i nákladní Progress. Před 50 lety se k Marsu vydala dvojice sond Viking 2. Výročí slaví český astronom Jan Vondrák.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mlhovina Barnard 150

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2025 obdržel snímek „Temná mlhovina Barnard 150“, jehož autorem je astrofotograf Václav Kubeš       Dávno, opravdu dávno již tomu. Někdy v době, kdy do Evropy začali pronikat Slované a začala se formovat Velkomoravská říše, v době, kdy Frankové

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ve 20:19

Další informace »