Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přetavený povrch Venuše

Uznání: E. De Jong et al. (JPL), MIPL, Magellan Team, NASA

Pokud byste se mohli podívat na Venuši radarovýma očima, tak byste mohli vidět toto. Tato počítačová rekonstrukce povrchu Venuše byla vytvořena na základě údajů ze sondy Magellan. Magellan obíhal Venuši a používal radar k mapování povrchu naší sousední planety od roku 1990 do roku 1994. Magellan nalezl mnoho zajímavých povrchových charakteristik včetně velkých kruhových dómů, typicky 25 kilometrů napříč, jež jsou zobrazeny nahoře. Uvažuje se, že dómy vytvořil vulkanismus, i když podrobný mechanismus zůstává neznámý. Povrch Venuše je tak horký a nehostinný, že žádná povrchová sonda nevydržela více než jen několik minut.

Štítky: Venuše, Povrch


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a letoun

Měíc a letoun

Další informace »