Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. prosinec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. prosinec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Desetiletí, které definovalo hvězdný systém

Uznání a copyright kresby: Lynette Cook

Na začátku devadesátých let byl znám pouze jediný planetární hvězdný systém a to naše vlastní Sluneční soustava. První extrasolární hvězdná planetární soustava byla objevena pomocí obíhajícího pulsaru v roce 1991. Nepatrné změny v přesných časech příchodu pulsů z ústřední malé husté neutronové hvězdy podaly důkaz o obíhajících planetách. Uprostřed desetiletí byly nalezeny planety podobné Jupiteru kolem hvězd podobných Slunci pomocí malých periodických změn v barvách těchto hvězd. Obrázek nahoře ukazuje náčrt umělce takové objevené planety obíhající HD217107. S postupem desetiletí byly identifikovány více jak dva tucty planetárních hvězdných soustav, jedna z nichž byla nedávno potvrzena pomocí detekce nepatrných zatmění samotnou planetou. Cílem i nadále zůstává jednoznačný objev hvězdné soustavy podobné sluneční s planetami podobnými Zemi.

Štítky: Planety, Hvězdná soustava


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »