Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. prosinec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. prosinec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Desetiletí, které definovalo hvězdný systém

Uznání a copyright kresby: Lynette Cook

Na začátku devadesátých let byl znám pouze jediný planetární hvězdný systém a to naše vlastní Sluneční soustava. První extrasolární hvězdná planetární soustava byla objevena pomocí obíhajícího pulsaru v roce 1991. Nepatrné změny v přesných časech příchodu pulsů z ústřední malé husté neutronové hvězdy podaly důkaz o obíhajících planetách. Uprostřed desetiletí byly nalezeny planety podobné Jupiteru kolem hvězd podobných Slunci pomocí malých periodických změn v barvách těchto hvězd. Obrázek nahoře ukazuje náčrt umělce takové objevené planety obíhající HD217107. S postupem desetiletí byly identifikovány více jak dva tucty planetárních hvězdných soustav, jedna z nichž byla nedávno potvrzena pomocí detekce nepatrných zatmění samotnou planetou. Cílem i nadále zůstává jednoznačný objev hvězdné soustavy podobné sluneční s planetami podobnými Zemi.

Štítky: Planety, Hvězdná soustava


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »