Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. prosinec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. prosinec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rok nových perspektiv

Uznání: APOD Collage, ESA, NASA

Rok 1999 uzavřel pozoruhodně dekádu astronomických objevů příslibem nových sond, dalekohledů a perspektivou výzkumu vzdáleného vesmíru napříč elektromagnetickým spektrem. Zvláště bude rozkvétat v nadcházejících letech rentgenová astronomie soudě podle úspěšných startů trojtubusu družice X-ray Multi-Mirror satellite a skvělých prvních výsledků z oběžné rentgenové observatoře Chandra. Také pozemská astromie bude vzkvétat jak velmi velkými dalekohledy tak novými přístroji, jež se stanou dostupné nebo jsou blízko dokončení. Radioastronomové dosáhli v tomto roce pozorovatelský milník s rekordním VLBI pozorováním na základně celé planety Země. Favoritem redaktorů APODu je astronomický šetřič obrazovky z roku 1999, který odráží jak fenomenální vzrůst internetu tak osobních počítačů a podporuje tak hledání mimozemské inteligence prostřednictvím projektu SETI@home, jež má nyní k dispozici více výpočetního výkonu, než kterýkoliv jiný projekt v historii.

Štítky: Kosmická loď, SETI, Dalekohled, Rok 1999


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »