Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. prosinec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. prosinec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zbytek supernovy v M82

Uznání: A. Pedlar and T. Muxlow (Jodrell Bank,Univ. Manchester), K. A. Wills (Univ. Sheffield), et al.

Tento rádiový snímek oblaku expandujících hvězdných zbytků je produktem vůbec kdy největšího radioastronomického experimentu. Kombinací výstupu z 20 radioteleskopů rozesetých kolem zeměkoule astronomové vytvořili tento úžasně podrobný snímek zbytku supernovy, jež má napříč přes 1.5 světelného roku a nachází se v galaxii M82 s intenzivní tvorbou hvězd vzdálené 12 miliónů světelných let. Radioastronomické techniky pro vytvoření sítě teleskopů o rozsahu naší Země jsou známé jako VLBI (very long baseline interferometry). Když nově zrozené masivní hvězdy v M82 rychle spotřebují jejich jaderné palivo a explodují, tak obohatí galaxii hvězdnými zbytky jež se znovu použijí při vývoji další generace hvězd. S použitím VLBI mohou astronomové zkoumat toto vzdálené a bouřlivé galaktické prostředí do nevídaných podrobností.

Štítky: Zbytek supernovy, M82, VLBI, Rádioastronomie


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »