Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. prosinec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. prosinec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nova v souhvězdí Orla

Uznání a copyright: Till Credner

Zkušení pozorovatelé hlídkující 1.prosince noční oblohu triedry si všimli něčeho, co se zdálo novou hvězdou v severním souhvězdí Orla (Aquila). Ve skutečnosti to ale nová hvězda nebyla. Srovnáním s úpodrobnými hvězdnými mapami se ukázala úžasná skutečnost, že v této poloze je známá hvězda, jen její jasnost se prostě zvýšila asi 70,000 krát. Hvězda nyní známá pozorovatelům proměnných hvězd jako Nova V1494 Aquilae, po několik dnů pokračovala ve zjasňování a stala se snadno viditelná pouhým okem než zase začala pomalu mizet. Polohu hvězdy v souhvězdí ukazuje tento širokoúhlý snímek pořízený 4.prosince v období kdy nova byla nejjasnější. Co způsobilo, že hvězda prošla takovou kataklysmatickou změnou? Tato "nová hvězda" je klasickou novou. O klasických novách se předpokládá, že jsou interakujícími binárními hvězdnými soustavami, ve kterých jedna složka páru je horký hustý bílý trpaslík. Materiál z doprovodné složky padá na bílého trpaslíka a skladuje se dokud nevplane termonukleární výbuch na jeho povrchu. Výsledkem je ohromující vzrůst jasnosti a rozpínající se obálka zbytků, ovšem binární soustava asi zničena nebyla! U klasických nov se předpokládá opakování jak se naskládá materiál a vyvolá nové vzplanutí novy za stovky let.

Štítky: Bílý trpaslík, Klasická nova, V1494 Aquilae


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »