Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. prosinec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. prosinec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vysokorychlostní mračna a Mléčná dráha

Uznání: B. Wakker U. Wisconsin-Madison, NASA

Kde jsou tato tak rychle se pohybující plynná mračna? Vysokorychlostní mračna (High Velocity Clouds - HVCs) plynu jsou pozorována po celá desetiletí, ale jejich původ a vývoj zůstává záhadou. Nedávná měření lokalizovala alespoň jeden z těchto oblaků do hala naší Galaxie Mléčné dráhy a zase jiná měření určila poměrný vysoký výskyt (chemických) prvků. Každé s obou měřených mračen má chemické zastoupení odpovídající odlišnému původu. U jednoho HVC mračna bylo naměřeno velmi málo těžkých prvků ve srovnání s okolními hvězdami zatímco jiné HVC mračno má zastoupení těžkých prvků typické pro okolní hvězdy. Proto se zkoumají hypotézy, že některé HVCs mračna jsou místní plynné zbytky vyvržené z naší Galaxie explozemi supernov, zatímco jiná HVCs mračna jsou prastarými zbytky trpasličích galaxií padajících vůči naší Galaxii. Poslední jmenovaná možnost je zvláště zajímavá, protože může pomoci vysvětlit, proč může naše Galaxie pokračovat v tvorbě hvězd v pozorovaném poměru. Rychle se pohybující mračna HVCs jsou zakroužkována na mozaikovém snímku ve falešných barvách nahoře.

Štítky: Mléčná dráha, Plyn, Mračna s vysokou rychlostí


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »