Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. prosinec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. prosinec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Magellanské hvězdné pole

Uznání: Sally Heap (NASA/ GSFC) et al. & the Hubble Heritage Team (AURA/ STScI/ NASA)

Na tomto pohledu Hubbleova kosmického dalekohledu do Velkého Magellanova mračna (Large Magellanic Cloud - LMC) jsou viditelné hvězdy mnoha typů a barev. Lze vidět přes 10,000 hvězd - z nichž nejjasnější jsou obří hvězdy. Kdyby naše 170 tisíc světelných let vzdálené Slunce bylo mezi těmito hvězdami, tak by bylo stěží zjistitelné. Na druhou stranu v noci lze pouhým okem vidět jen několik tisíc jednotlivých hvězd a mnoho z nich leží ve vzdálenosti jen několika stovek světelných let. Typicky světlo, které vidíme z okolních hvězd je opustilo za života našich prarodičů, zatímco světlo z hvězd LMC začalo svou pouť před úsvitem či dokonce psanou historií lidstva.

Štítky: Lmc, Hvězdy


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »