Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. prosinec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. prosinec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Magellanské hvězdné pole

Uznání: Sally Heap (NASA/ GSFC) et al. & the Hubble Heritage Team (AURA/ STScI/ NASA)

Na tomto pohledu Hubbleova kosmického dalekohledu do Velkého Magellanova mračna (Large Magellanic Cloud - LMC) jsou viditelné hvězdy mnoha typů a barev. Lze vidět přes 10,000 hvězd - z nichž nejjasnější jsou obří hvězdy. Kdyby naše 170 tisíc světelných let vzdálené Slunce bylo mezi těmito hvězdami, tak by bylo stěží zjistitelné. Na druhou stranu v noci lze pouhým okem vidět jen několik tisíc jednotlivých hvězd a mnoho z nich leží ve vzdálenosti jen několika stovek světelných let. Typicky světlo, které vidíme z okolních hvězd je opustilo za života našich prarodičů, zatímco světlo z hvězd LMC začalo svou pouť před úsvitem či dokonce psanou historií lidstva.

Štítky: Lmc, Hvězdy


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »