Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. prosinec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. prosinec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Magellanské hvězdné pole

Uznání: Sally Heap (NASA/ GSFC) et al. & the Hubble Heritage Team (AURA/ STScI/ NASA)

Na tomto pohledu Hubbleova kosmického dalekohledu do Velkého Magellanova mračna (Large Magellanic Cloud - LMC) jsou viditelné hvězdy mnoha typů a barev. Lze vidět přes 10,000 hvězd - z nichž nejjasnější jsou obří hvězdy. Kdyby naše 170 tisíc světelných let vzdálené Slunce bylo mezi těmito hvězdami, tak by bylo stěží zjistitelné. Na druhou stranu v noci lze pouhým okem vidět jen několik tisíc jednotlivých hvězd a mnoho z nich leží ve vzdálenosti jen několika stovek světelných let. Typicky světlo, které vidíme z okolních hvězd je opustilo za života našich prarodičů, zatímco světlo z hvězd LMC začalo svou pouť před úsvitem či dokonce psanou historií lidstva.

Štítky: Lmc, Hvězdy


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »