Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. prosinec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. prosinec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 4314:Prstenec jaderných hvězdných vzplanutí

Uznání: (U. Texas) et al., WFPC2, HST, NASA

Je tato stará galaxie schopná nových kousků? Spirální galaxie s příčkou NGC 4314 je stará miliardy let, ale její vzhled se významně změnil během minulých několika málo miliónů let. Během tohoto období se vyvinul nukleární prstenec jasných mladých hvězd. Vložený snímek NGC 4314 pořízený observatoří McDonald ukazuje celou galaxii a naskládané malé oblasti kolem zobrazeného jádra z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope. Tato vnitřní oblast se sama jeví jako miniaturní spirální galaxie včetně prachových pásů a spirálních ramen i když má napříč jen několik tisíc světelných let. Další studium NGC 4314 může astronomům pomoci v porozumění jak interakují vnitřní a vnější části této galaxie a co způsobuje tento neobvyklý prstenec tvoření hvězd.

Štítky: Spirální galaxie, Prstencová galaxie, Překotný vznik hvězd


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Část částečného zatmění Slunce v Jihlavě

Složené 4 fotografie.

Další informace »