Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. prosinec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. prosinec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 4314:Prstenec jaderných hvězdných vzplanutí

Uznání: (U. Texas) et al., WFPC2, HST, NASA

Je tato stará galaxie schopná nových kousků? Spirální galaxie s příčkou NGC 4314 je stará miliardy let, ale její vzhled se významně změnil během minulých několika málo miliónů let. Během tohoto období se vyvinul nukleární prstenec jasných mladých hvězd. Vložený snímek NGC 4314 pořízený observatoří McDonald ukazuje celou galaxii a naskládané malé oblasti kolem zobrazeného jádra z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope. Tato vnitřní oblast se sama jeví jako miniaturní spirální galaxie včetně prachových pásů a spirálních ramen i když má napříč jen několik tisíc světelných let. Další studium NGC 4314 může astronomům pomoci v porozumění jak interakují vnitřní a vnější části této galaxie a co způsobuje tento neobvyklý prstenec tvoření hvězd.

Štítky: Spirální galaxie, Prstencová galaxie, Překotný vznik hvězd


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »