Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. květen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. květen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Představení Novy Velorum 1999

Uznání a copyright: Gordon Garradd

V sobotu byla objevena jasná nova, která je v současné době viditelná neozbrojeným okem na jižní obloze. Nova Velorum 1999[R.A. = 10h44m49s.5, Decl. = -52o25'35"] byla zaznamenána kolem vizuální 3.magnitudy nezávisle objeviteli Peterem Williamsem a Alanem C. Gilmorem (Mt. John U. Obs.) a tak je jasnější než mnoho slavných jasných hvězd. Poslední jasná nova byla Nova Cygni 1975, která byla v maximu jasnější než 2.magnituda. Nova Velorum 1999 je nyní jasnější než se kdy jevila dobře studovaná Nova Cygni 1992. Nova vzniká, když na povrchu bílého trpaslíka dojde k obrovské termonukleární explozi odvrhující vnější vrstvy. Je nejisté, jak bude nova vypadat v příštích několika týdnech, ale expodující zbytky ji pravděpodobně zeslabí pod hranici detekovatelnosti během několika příštích let. Fotografie Novy Velorum 1999 nahoře byla pořízena včera v Austrálii. Paprsky jakoby ze záměrného kříže které jsou vidět kolem hvězdy jsou způsobeny (difrakcí) fotografujícím dalekohledem a kamerou.

Štítky: Nova Velorum 1999, Nova


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »