Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. květen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. květen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jak hledat mimozemšťany

Uznání: SETI@home, UC Berkeley SETI Team

"Maminko, můžu použít náš počítač pro hledání mimozemšťanů?" Minulý týden uvolnil projekt SETI@home software zdarma, který umožňuje mnoha domácím počítačům hledání signálů inteligentních mimozemšťanů. Tyto signály již možná byly detekovány obrovským radioteleskopem v Arecibu ale prošly bez povšimnutí, protože se nahromadilo obrovské množství dat. Nadšenci SETI David Gedye a Craig Kasnoff si uvědomili že může pomoci enormní počítačový výkon domácích počítačů. Výsledný software může pracovat jako screensaver a po downloading-u porce dat bude pátrat po cizích signálech jen když bude počítač jinak v nečinnosti. Pokud software pracuje, tak generuje obrázky jako je nahoře: měnící se rychlá Fourierova transformace zvýrazňuje silné periodické signály. Ačkoliv je pravděpodobnější nalezení falešných poplachů jako jsou známé družice obíhající Zemi, jestliže Váš počítač najde opravdový ET signál, SETI@home slibuje, že Vám projeví uznání.

Štítky: SETI


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »