Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. prosinec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. prosinec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční mech

Uznání: TRACE Project, NASA

Družice NASA Transition Region And Coronal Explorer (TRACE) objevila na nedávných podrobných snímcích Slunce tyto houbovité struktury o teplotě kolem 2 miliónů stupňů ... a tak byly nazvány "slunečním mechem". Snímek ve falešných barvách byl pořízen 18.října v daleké ultrafialové oblasti. Ukazuje sluneční mech spojený s horkými magnetickými plazmatickými smyčkami vybíhajícími nad jednou z aktivních slunenčích oblastí. Mech je tmavomodré a bílé chmýří, které jak se zdá pokrývá oblasti mezi jasnými bílými základnami smyček. Bylo pozorováno jak se sluneční mech rozrůstá, typicky trvá desítky hodin a může rychle následovat po slunečním vzplanutím. Slunenčí mech neroste jen na slunečním severním pólu, zdá se, že platí pravidlo o jeho výskytu nad fotosférou nebo viditelným povrchem v transitních oblastech sluneční atmosféry. Tato komplexní a předtím neznámá struktura může poskytnout vodítko k dlouze hledanému tajemnému mechanismu odpovědnému za ohřívání vnější atmosféry Slunce.

Štítky: Slunce, Aktivní oblast, Sluneční mech


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »