Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Deep Space 1 na plný tah

Uznání: Deep Space 1 Project, JPL, NASA

Na plný tah vytváří novátorský iontový motor kosmické sondy Deep Space 1 asi 1/50 libry tahu, to je síla tak velká, že by nadzvedla na planetě Zemi kus papíru. Iontové pohonné systémy napájené slunečními bateriemy mohou ale běžet neustále. Pro dlouhodobé kosmické lety jsou konečným vítězem nad silnějšími, ale při krátkém chodu méně efektivními chemickými raketami. Sonda Deep Space 1 umístěná v montážní hale je vidět zde, se složenými slunečními panely, jež odpočívají nad kruhovitým iontovým pohonným modulem. Technologický demonstrátor vybavený experimentálním autonomním softwarem již prokázal úspěšnost průletem kolem asteroidu 9969 Braille v červenci 1999, ale o rok později v listopadu byla sonda skoro ztracena vzhledem k selhání širokoúhlé hvězdné sledovací kamery. Dobrodružství Deep Space 1 může ale nyní pokračovat. Inženýři dokázali přeprogramovat navigační systém s využitím jiné palubní kamery a 28.června 2000 byl iontový pohon znovu zažehnut. Deep Space 1 je zase znovu řízena hvězdami a nyní směřuje k setkání v září 2001 s periodickou kometou Borrelly.

Štítky: Kosmická loď, Iontový pohon


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »