Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Deep Space 1 na plný tah

Uznání: Deep Space 1 Project, JPL, NASA

Na plný tah vytváří novátorský iontový motor kosmické sondy Deep Space 1 asi 1/50 libry tahu, to je síla tak velká, že by nadzvedla na planetě Zemi kus papíru. Iontové pohonné systémy napájené slunečními bateriemy mohou ale běžet neustále. Pro dlouhodobé kosmické lety jsou konečným vítězem nad silnějšími, ale při krátkém chodu méně efektivními chemickými raketami. Sonda Deep Space 1 umístěná v montážní hale je vidět zde, se složenými slunečními panely, jež odpočívají nad kruhovitým iontovým pohonným modulem. Technologický demonstrátor vybavený experimentálním autonomním softwarem již prokázal úspěšnost průletem kolem asteroidu 9969 Braille v červenci 1999, ale o rok později v listopadu byla sonda skoro ztracena vzhledem k selhání širokoúhlé hvězdné sledovací kamery. Dobrodružství Deep Space 1 může ale nyní pokračovat. Inženýři dokázali přeprogramovat navigační systém s využitím jiné palubní kamery a 28.června 2000 byl iontový pohon znovu zažehnut. Deep Space 1 je zase znovu řízena hvězdami a nyní směřuje k setkání v září 2001 s periodickou kometou Borrelly.

Štítky: Kosmická loď, Iontový pohon


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »