Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slunci blízká kometa SOHO

Uznání: SOHO - LASCO Consortium, ESA, NASA

Kosmická sluneční heliosférická observatoř SOHO (SOlar and Heliospheric Observatory) se stala s velkou převahou šampionem mezi přístroji pro objevování komet, jí objevený počet nedávno dosáhl čísla 200. Jak se dá od sluneční observatoře očekávat, většina komet objevených pomocí SOHO jsou blízké slunci, a noří se do výšky zhruba 50 tisíc kilometrů sluneční fotosféry. Při působení intenzivního žáru a gravitačních sil je nepravděpodobné, že by tyto primitivní kusy ledu a prachu přežily. Německý astronom Heinrich Kreutz v 19-tém století poprvé odvodil, že všechny slunci blízké komety pocházejí z jedné velké mateřské komety, která se rozpadla při průchodu perihelem asi před 2000 lety. Její kusy se postupem času dále dělily a vytvořily rodinu malých komet, jež jak se zdá putují po stejné dráze. Tyto záběry z koronografu na SOHO byly pořízeny v rozpětí dvou hodin 29.února tohoto roku. Ukazují slunci blízkou kometu (kometa SOHO číslo 111) s dlouhým jasným ohonem směřujícím k ohnivému setkání. Slunce samotné se skrývá za zákrytovým kotoučem koronografu vpravo nahoře.

Štítky: Kometa, Lízač Slunce, SOHO


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »