Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fragmenty komety LINEAR

Uznání: H. Weaver (JHU) et al., European Southern Observatory

Jak se vůbec říká svazku kometárních fragmentů ... flotila, hejno, stádo, roj? Otázka je v každém případě namístě u komety LINEAR (C/1992 S4 LINEAR) jejíž jádro se zjevně rozpadlo koncem minulého měsíce při její první cestě vnitřní sluneční soustavou. Tento počítačem zpracovaný složený snímek ukazuje slabé hvězdy jako stopy a zbytky jádra komety LINEAR jako flotilu "mini-komet" zahalených do mračna plynu a prachu. Pořídili jej astronomové Evropské jižní observatoře ESO dalekohledem Antu zhruba den poté, co byl kosmický dalekohled Hubble Space Telescope (HST) schopen zobrazit skupinu kondenzací. Srovnání snímků z HST a následně z Antu ukazuje, že se roj kometárních trosek během 24 hodin výrazně změnil a tak demonstroval velice dynamické chování pozůstatků komety LINEAR. Astronomové mají v úmyslu sledovat, jak budou fragmenty komety LINEAR pokračovat v uvolňování prachu a plynu a jak budou mizet z dohledu. Výsledným dědictvím komety LINEAR může být lepší náhled na stavbu naší sluneční soustavy z prvotní látky. Jestliže snímky komety LINEAR vyprovokovaly vaši zvědavost na fragmenty komet, tak proč se tento víkend nepodívat na meteorický roj Perseid?

Štítky: Kometa, Jádro, Kometa C/1999 S4 LINEAR


50. vesmírný týden 2019

50. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »