Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fragmenty komety LINEAR

Uznání: H. Weaver (JHU) et al., European Southern Observatory

Jak se vůbec říká svazku kometárních fragmentů ... flotila, hejno, stádo, roj? Otázka je v každém případě namístě u komety LINEAR (C/1992 S4 LINEAR) jejíž jádro se zjevně rozpadlo koncem minulého měsíce při její první cestě vnitřní sluneční soustavou. Tento počítačem zpracovaný složený snímek ukazuje slabé hvězdy jako stopy a zbytky jádra komety LINEAR jako flotilu "mini-komet" zahalených do mračna plynu a prachu. Pořídili jej astronomové Evropské jižní observatoře ESO dalekohledem Antu zhruba den poté, co byl kosmický dalekohled Hubble Space Telescope (HST) schopen zobrazit skupinu kondenzací. Srovnání snímků z HST a následně z Antu ukazuje, že se roj kometárních trosek během 24 hodin výrazně změnil a tak demonstroval velice dynamické chování pozůstatků komety LINEAR. Astronomové mají v úmyslu sledovat, jak budou fragmenty komety LINEAR pokračovat v uvolňování prachu a plynu a jak budou mizet z dohledu. Výsledným dědictvím komety LINEAR může být lepší náhled na stavbu naší sluneční soustavy z prvotní látky. Jestliže snímky komety LINEAR vyprovokovaly vaši zvědavost na fragmenty komet, tak proč se tento víkend nepodívat na meteorický roj Perseid?

Štítky: Kometa, Jádro, Kometa C/1999 S4 LINEAR


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2019 N1 (ATLAS).

Kometa C/2019 N1 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo.

Další informace »