Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fragmenty komety LINEAR

Uznání: H. Weaver (JHU) et al., European Southern Observatory

Jak se vůbec říká svazku kometárních fragmentů ... flotila, hejno, stádo, roj? Otázka je v každém případě namístě u komety LINEAR (C/1992 S4 LINEAR) jejíž jádro se zjevně rozpadlo koncem minulého měsíce při její první cestě vnitřní sluneční soustavou. Tento počítačem zpracovaný složený snímek ukazuje slabé hvězdy jako stopy a zbytky jádra komety LINEAR jako flotilu "mini-komet" zahalených do mračna plynu a prachu. Pořídili jej astronomové Evropské jižní observatoře ESO dalekohledem Antu zhruba den poté, co byl kosmický dalekohled Hubble Space Telescope (HST) schopen zobrazit skupinu kondenzací. Srovnání snímků z HST a následně z Antu ukazuje, že se roj kometárních trosek během 24 hodin výrazně změnil a tak demonstroval velice dynamické chování pozůstatků komety LINEAR. Astronomové mají v úmyslu sledovat, jak budou fragmenty komety LINEAR pokračovat v uvolňování prachu a plynu a jak budou mizet z dohledu. Výsledným dědictvím komety LINEAR může být lepší náhled na stavbu naší sluneční soustavy z prvotní látky. Jestliže snímky komety LINEAR vyprovokovaly vaši zvědavost na fragmenty komet, tak proč se tento víkend nepodívat na meteorický roj Perseid?

Štítky: Kometa, Jádro, Kometa C/1999 S4 LINEAR


28. vesmírný týden 2024

28. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 7. do 14. 7. 2024. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Na večerní obloze bude jen velmi nízko nad obzorem. Ráno je nejvýše planeta Saturn, nízko nad východem i Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Na večerní obloze je zajímavá kometa 13P/Olbers. Ke svému prvnímu startu je připravena evropská raketa Ariane 6. Raketa Firefly Alpha má na kontě druhý plně úspěšný start. Také další rakety z USA, Číny a Japonska vynesly úspěšně své náklady. Starliner zůstane u ISS do druhé poloviny července. Před 45 lety zanikla stanice Skylab a Voyager 2 minul Jupiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »