Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červenec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červenec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sírius, Slunce, Měsíc a Jižní kříž

Uznání: European Southern Observatory (ESO)

Zleva doprava jsou kopule dalekohledů Yepun (ye-půn; Sírius), Antu (an-tů; Slunce), Kueyen (qua-jen; Měsíc), a Melipal (me-li-pal; Jižní kříž), zobrazené při příchodu noci na observatoři Paranal v severní Chile. Jde o čtyři 8.2 metrové dalekohledy, jednotky Velmi velkého dalekohledu (Very Large Telescope - VLT) Evropské jižní observatoře ESO. Astronomové a inženýři z ESO plánují kombinovat světlo z jednotlivých jednotek a dosáhnout tak ekvivalentní apertury 16.4 metrů, jež se tak po určitou dobu stane největším dalekohledem na planetě Zemi. Jednotlivé dalekohledy ovšem mohou též pracovat nezávisle. Antu, Kueyen a Melipal již spatřily "první světlo", Yepun zahájí provoz v roce 2001. Jména dalekohledů pochází z jazyka Mapuche. Byla zvolena jednohlasně na základě vítězné eseje "Názvy dalekohledů" od sedmnáctiletého Jorssy Albanez Castilla z Chuquicamata poblíž města Calama.

Štítky: Dalekohled, VLT, ESO


7. vesmírný týden 2019

7. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 2. do 17. 2. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran, ráno Jupiter, Venuše a Saturn. Pomalu se večer vynoří i Merkur. Kometa C/2018 Y1 (Iwamoto) trochu připomíná 46P z před dvou měsíců. Ultima Thule asi není tak kulatá, jak se myslelo. InSight dokončila instalaci seismometru. ExoMars 2020 bude mít jméno Rosalind. Před 455 lety se narodil Galileo Galilei.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety 123P/West-Hartley

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Jasno, Měsíc mezi první čtvrtí a úplňkem.

Další informace »