Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červenec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červenec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sírius, Slunce, Měsíc a Jižní kříž

Uznání: European Southern Observatory (ESO)

Zleva doprava jsou kopule dalekohledů Yepun (ye-půn; Sírius), Antu (an-tů; Slunce), Kueyen (qua-jen; Měsíc), a Melipal (me-li-pal; Jižní kříž), zobrazené při příchodu noci na observatoři Paranal v severní Chile. Jde o čtyři 8.2 metrové dalekohledy, jednotky Velmi velkého dalekohledu (Very Large Telescope - VLT) Evropské jižní observatoře ESO. Astronomové a inženýři z ESO plánují kombinovat světlo z jednotlivých jednotek a dosáhnout tak ekvivalentní apertury 16.4 metrů, jež se tak po určitou dobu stane největším dalekohledem na planetě Zemi. Jednotlivé dalekohledy ovšem mohou též pracovat nezávisle. Antu, Kueyen a Melipal již spatřily "první světlo", Yepun zahájí provoz v roce 2001. Jména dalekohledů pochází z jazyka Mapuche. Byla zvolena jednohlasně na základě vítězné eseje "Názvy dalekohledů" od sedmnáctiletého Jorssy Albanez Castilla z Chuquicamata poblíž města Calama.

Štítky: Dalekohled, VLT, ESO


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »