Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červenec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červenec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sírius, Slunce, Měsíc a Jižní kříž

Uznání: European Southern Observatory (ESO)

Zleva doprava jsou kopule dalekohledů Yepun (ye-půn; Sírius), Antu (an-tů; Slunce), Kueyen (qua-jen; Měsíc), a Melipal (me-li-pal; Jižní kříž), zobrazené při příchodu noci na observatoři Paranal v severní Chile. Jde o čtyři 8.2 metrové dalekohledy, jednotky Velmi velkého dalekohledu (Very Large Telescope - VLT) Evropské jižní observatoře ESO. Astronomové a inženýři z ESO plánují kombinovat světlo z jednotlivých jednotek a dosáhnout tak ekvivalentní apertury 16.4 metrů, jež se tak po určitou dobu stane největším dalekohledem na planetě Zemi. Jednotlivé dalekohledy ovšem mohou též pracovat nezávisle. Antu, Kueyen a Melipal již spatřily "první světlo", Yepun zahájí provoz v roce 2001. Jména dalekohledů pochází z jazyka Mapuche. Byla zvolena jednohlasně na základě vítězné eseje "Názvy dalekohledů" od sedmnáctiletého Jorssy Albanez Castilla z Chuquicamata poblíž města Calama.

Štítky: Dalekohled, VLT, ESO


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter a Mars

Newton 150/750 +ZWO kamera ASI 178 MC + Barlow 2x

Další informace »