Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oslava slunovratu

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Season's greetings! V 21.června v 01:48 světového času (Universal Time), t.j. 3:48 SELČ, dosáhne Slunce svého nejsevernějšího bodu na pozemské obloze a tak vyznačí změnu ročního období a první slunovrat roku 2000. Na oslavu prosím přijměte tento nádherný, podrobný, jasně vybarvený snímek aktivního Slunce. Tento úžasný kompozitní snímek ve falešných barvách byl složen ze tří snímků, jež byly všechny pořízeny v dalekém ultrafialovém světle přístrojem EIT na palubě vesmírné observatoře SOHO. Každý jednotlivý snímek zvýrazňuje jiný teplotní režim v horní sluneční atmosféře, čemuž byla přiřazena speficická barva: červená na 2 miliónech, zelená na 1.5 miliónu, modrá na 1 miliónu stupňů Celsia. Kombinovaný snímek ukazuje jasné, aktivní oblasti rozeseté přes sluneční disk, jež by se jinak jevily ve viditelném světle jako tmavé skupiny slunečních skvrn, a též několik velkolepých plazmových smyček a výraznou protuberanci na pravém slunečním okraji.

Štítky: Slunce, Slunovrat, Eit, Extremní ultrafialový


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »