Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oslava slunovratu

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Season's greetings! V 21.června v 01:48 světového času (Universal Time), t.j. 3:48 SELČ, dosáhne Slunce svého nejsevernějšího bodu na pozemské obloze a tak vyznačí změnu ročního období a první slunovrat roku 2000. Na oslavu prosím přijměte tento nádherný, podrobný, jasně vybarvený snímek aktivního Slunce. Tento úžasný kompozitní snímek ve falešných barvách byl složen ze tří snímků, jež byly všechny pořízeny v dalekém ultrafialovém světle přístrojem EIT na palubě vesmírné observatoře SOHO. Každý jednotlivý snímek zvýrazňuje jiný teplotní režim v horní sluneční atmosféře, čemuž byla přiřazena speficická barva: červená na 2 miliónech, zelená na 1.5 miliónu, modrá na 1 miliónu stupňů Celsia. Kombinovaný snímek ukazuje jasné, aktivní oblasti rozeseté přes sluneční disk, jež by se jinak jevily ve viditelném světle jako tmavé skupiny slunečních skvrn, a též několik velkolepých plazmových smyček a výraznou protuberanci na pravém slunečním okraji.

Štítky: Slunce, Slunovrat, Eit, Extremní ultrafialový


28. vesmírný týden 2024

28. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 7. do 14. 7. 2024. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Na večerní obloze bude jen velmi nízko nad obzorem. Ráno je nejvýše planeta Saturn, nízko nad východem i Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Na večerní obloze je zajímavá kometa 13P/Olbers. Ke svému prvnímu startu je připravena evropská raketa Ariane 6. Raketa Firefly Alpha má na kontě druhý plně úspěšný start. Také další rakety z USA, Číny a Japonska vynesly úspěšně své náklady. Starliner zůstane u ISS do druhé poloviny července. Před 45 lety zanikla stanice Skylab a Voyager 2 minul Jupiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »