Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ganymed: Největší měsíc ve Sluneční soustavě

Uznání: Galileo Project, JPL, NASA

Kdyby Ganymed obíhal kolem Slunce, tak bychom ho považovali za planetu. Důvodem je, že jupiterův měsíc Ganymed je nejen největším měsícem ve Sluneční soustavě, ale též že je větší než planety Merkur a Pluto. Robotizovaná sonda Galileo jež nyní obíhá Jupiter několikrát proletěla kolem Ganymeda a v přiblížení pořídila mnoho snímků. Ganymed na snímku nahoře je ve svých přirozených barvách, vystavuje velkou tmavou oválnou oblast známou jako Galileo Regio. Obecně jsou tmavé oblasti na Ganymedu silně poseté krátery, z čehož plyne, že jsou staré, zatímco bílé oblasti jsou mladé a dominují jim neobvyklé rýhy. Původ rýh je stále předmětem výzkumu.

Štítky: Jupiter, Ganymed, Galileovský měsíc


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »