Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dlouhý výtrysk z galaxie Pictor A

Uznání: Andrew Wilson (Maryland) et al., ACIS, Chandra, NASA

Z galaxie Pictor A vyvěrá výtrysk, jež se roztáhl na skoro milión světelných let. Tenký výtrysk (jet) elektronů a protonů vystřeluje ven téměř rychlostí světla pravděpodobně z velké černé díry ve středu galaxie. Vlevo od snímku nahoře v rentgenových paprscích je rádiová galaxie Pictor A, známá jako rádiová galaxie pro její silnou rádiovou emisi. Na vzdáleném konci výtrysku vpravo září horká skvrna jak se intenzivní částicový paprsek noří do plynného mračna v mezigalaktickém prostoru. Výtrysk a horká skvrna v galaxii Pictor A byla už dříve vidět v rádiových vlnách, ale teprve nedávno oběžná rentgenová observatoř Chandra potvrdila její neobvyklý pohon.

Štítky: Výtrysk, Pictor A


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »