Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dlouhý výtrysk z galaxie Pictor A

Uznání: Andrew Wilson (Maryland) et al., ACIS, Chandra, NASA

Z galaxie Pictor A vyvěrá výtrysk, jež se roztáhl na skoro milión světelných let. Tenký výtrysk (jet) elektronů a protonů vystřeluje ven téměř rychlostí světla pravděpodobně z velké černé díry ve středu galaxie. Vlevo od snímku nahoře v rentgenových paprscích je rádiová galaxie Pictor A, známá jako rádiová galaxie pro její silnou rádiovou emisi. Na vzdáleném konci výtrysku vpravo září horká skvrna jak se intenzivní částicový paprsek noří do plynného mračna v mezigalaktickém prostoru. Výtrysk a horká skvrna v galaxii Pictor A byla už dříve vidět v rádiových vlnách, ale teprve nedávno oběžná rentgenová observatoř Chandra potvrdila její neobvyklý pohon.

Štítky: Výtrysk, Pictor A


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »