Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha poblíž Jižního kříže

Uznání a copyright: Greg Bock, Southern Astronomical Society

Tento kout oblohy jež vyráží dech, by byl nad vámi, kdyby jste stáli na Jižním pólu Země. Právě nahoře a vpravo od středu této fotografie jsou čtyři hvězdy, které vyznačují hranice slavného Jižního kříže. Na vrcholu tohoto souhvězdí, též známého jako Kříž - Crux, je oranžová hvězda Gama Crucis. Pás hvězd, prachu a plynu křižující střed fotografie je částí naší Galaxie Mléčné dráhy. V samotném středu fotografie je tmavá mlhovina Uhelný pytel a jasná mlhovina daleko vpravo je mlhovina Carina. Jižní kříž je tak slavné souhvězdí, že je znázorněn na australské vlajce.

Štítky: Mléčná dráha, Jižní kříž


23. vesmírný týden 2026

23. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2026. Měsíc po úplňku mění fázi k poslední čtvrti. Venuše je na večerní obloze opravdu výrazná a nyní se velmi nápadně blíží trochu slabšímu Jupiteru. Hodně blízko budou už v neděli 7. 6. Nízko už je večer vidět i Merkur. Velmi nízko na ranní obloze začíná být vidět Saturn. Sluneční aktivita je zatím nízká. Možná se objeví první noční svítící oblaka (NLC). V kosmonautice nejvíce, byť negativně, zaujala exploze rakety New Glenn během příprav k misi NG-4. Před 60 lety pokračoval intenzivně program Gemini a před 15 lety dolétal raketoplán Endeavour.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečný zákryt Měsíce letadlem

Letadlo přilétá k přistání na letišti Václava Havla. Den po úplňku, téměř jasno. Canon EOS 5DS R, objektiv Canon EF 100-400 L IS + telekonvertor Kenko 1,4X (aktuálně celkové ohnisko 560mm). Clona F14, čas 1/200, ISO 800. Zpracování Canon DPP 4. Snímek letadla zakrývající velkou část Měsíce jsem podle původního plánu chtěl pořídit o den dříve. Z důvodu oblohy zcela zatažené během úplňku ho však nebylo možno provést.

Další informace »