Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha poblíž Jižního kříže

Uznání a copyright: Greg Bock, Southern Astronomical Society

Tento kout oblohy jež vyráží dech, by byl nad vámi, kdyby jste stáli na Jižním pólu Země. Právě nahoře a vpravo od středu této fotografie jsou čtyři hvězdy, které vyznačují hranice slavného Jižního kříže. Na vrcholu tohoto souhvězdí, též známého jako Kříž - Crux, je oranžová hvězda Gama Crucis. Pás hvězd, prachu a plynu křižující střed fotografie je částí naší Galaxie Mléčné dráhy. V samotném středu fotografie je tmavá mlhovina Uhelný pytel a jasná mlhovina daleko vpravo je mlhovina Carina. Jižní kříž je tak slavné souhvězdí, že je znázorněn na australské vlajce.

Štítky: Mléčná dráha, Jižní kříž


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »