Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha poblíž Jižního kříže

Uznání a copyright: Greg Bock, Southern Astronomical Society

Tento kout oblohy jež vyráží dech, by byl nad vámi, kdyby jste stáli na Jižním pólu Země. Právě nahoře a vpravo od středu této fotografie jsou čtyři hvězdy, které vyznačují hranice slavného Jižního kříže. Na vrcholu tohoto souhvězdí, též známého jako Kříž - Crux, je oranžová hvězda Gama Crucis. Pás hvězd, prachu a plynu křižující střed fotografie je částí naší Galaxie Mléčné dráhy. V samotném středu fotografie je tmavá mlhovina Uhelný pytel a jasná mlhovina daleko vpravo je mlhovina Carina. Jižní kříž je tak slavné souhvězdí, že je znázorněn na australské vlajce.

Štítky: Mléčná dráha, Jižní kříž


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »