Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Poslední start k Měsíci

Uznání: The Apollo Program NASA

V roce 1865 předpověděl Jules Verne vynález kosmické kapsle, která by mohla nést lidi. Ve vědecko-fantastickém románu "Ze Země na Měsíc" nastínil svou vizi tak silného děla na Floridě, že mohlo vystřelit "náboj-kabinu" nesoucí tři odvážlivce na Měsíc. O sto let později NASA, vedená vizí Wernhera Von Brauna vyrobila raketu Saturn V. Tato raketa pak z kosmického přístavu na Floridě přeměnila Verneovu vizu na skutečnost vypuštěním devíti lunárních výprav Apollo, což umožnilo 12 astronautům kráčet po Měsíci. Snímek zobrazuje poslední výpravu k Měsíci, Apollo 17, čekající na noční start v prosinci 1972. Spotlights play on the rocket and launch pad while the Reflektory hrají hru světel na raketě a startovací rampě, zatímco v pozadí je vidět měsíční úplněk. Od té doby se lidé po povrchu Měsíce neprocházeli.

Štítky: Měsíc, Apollo, Jules verne


48. vesmírný týden 2020

48. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 11. do 29. 11. 2020. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn, během noci stoupá vysoko Mars. Ráno je relativně nízko jasná Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, na povrchu stále najdeme skvrny. Ráno můžeme na ještě bezměsíčné obloze pozorovat kometu M3 ATLAS a loučíme se s kometou S3 Erasmus. Meteory z roje Leonid doplnil velký bolid, který skončil nad Alpami. Kosmická loď Crew Dragon úspěšně dorazila k ISS se čtyřčlennou posádkou. Z úspěšných startů vyčnívá neúspěch rakety Vega. Očekáváme start čínské sondy k Měsíci. Připomínáme výročí 170 let objevu Saturnova prstence C a 410 let objevu mlhoviny M42 v Orionu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mars

  Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2020 získal snímek „Mars“, jehož autorem je Jakub Dobeš   Jistě si jej v říjnu každý všiml. Putoval s námi nocí jako velmi jasný objekt, zvečera vycházející na východě, aby se nám přes jih přenesl až k západu, kde se nám

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mars

Foceno mobilem dalekohled AR 152/760 mm okular 5 mm plus baarlow 2x

Další informace »