Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Poslední start k Měsíci

Uznání: The Apollo Program NASA

V roce 1865 předpověděl Jules Verne vynález kosmické kapsle, která by mohla nést lidi. Ve vědecko-fantastickém románu "Ze Země na Měsíc" nastínil svou vizi tak silného děla na Floridě, že mohlo vystřelit "náboj-kabinu" nesoucí tři odvážlivce na Měsíc. O sto let později NASA, vedená vizí Wernhera Von Brauna vyrobila raketu Saturn V. Tato raketa pak z kosmického přístavu na Floridě přeměnila Verneovu vizu na skutečnost vypuštěním devíti lunárních výprav Apollo, což umožnilo 12 astronautům kráčet po Měsíci. Snímek zobrazuje poslední výpravu k Měsíci, Apollo 17, čekající na noční start v prosinci 1972. Spotlights play on the rocket and launch pad while the Reflektory hrají hru světel na raketě a startovací rampě, zatímco v pozadí je vidět měsíční úplněk. Od té doby se lidé po povrchu Měsíce neprocházeli.

Štítky: Měsíc, Apollo, Jules verne


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »