Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Modří tuláci v NGC 6397

Uznání: J.F. Sepinsky, et al. (Villanova University), NASA

V našem koutě galaxie jsou hvězdy příliš daleko od sebe bez nebezpečí srážek, ale v hustých jádrech kulových hvězdokup mohou být srážky poměrně časté. Badatelé mají skutečně důkazy, že řada šesti modrých hvězd blízko sebe, jež je vidět pod nápisem tohoto snímku z dalekohledu Hubble Space Telescope, vznikla přímo po srážce hvězd. Na snímku je centrální oblast NGC 6397, což je kulová hvězdokupa vzdálená asi 6000 světelných let, jejíž všechny hvězdy vznikly ve stejnou dobu. Hmotné hvězdy v NGC 6397 jsou již dlouho mimo hlavní posloupnost a vyčerpaly centrální zásoby jaderného paliva. Tak by měly v kupě být jen staré nízkohmotné hvězdy, slabé červené hvězdy hlavní posloupnosti a jasní modří a červení obři. Spektroskopické údaje ovšem ukazují, že určité hvězdy, přezdívané modří tuláci, jsou jasně hvězdy hlavní posloupnosti, jež jsou ale příliš modré a příliš hmotné, než aby tam stále ještě byly. Tuláci je jeví nápadně dvakrát a příležitostně i třikrát hmotnější než ostatní nízkohmotné hvězdy jež se nachází v kupě a tak podporují důkaz jejich vzniku ze srážek dvou nebo dokonce tří hvězd.

Štítky: Hvězdy, Hvězdný vývoj, Modří tuláci, Ngc6397, Srážky


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »