Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Modří tuláci v NGC 6397

Uznání: J.F. Sepinsky, et al. (Villanova University), NASA

V našem koutě galaxie jsou hvězdy příliš daleko od sebe bez nebezpečí srážek, ale v hustých jádrech kulových hvězdokup mohou být srážky poměrně časté. Badatelé mají skutečně důkazy, že řada šesti modrých hvězd blízko sebe, jež je vidět pod nápisem tohoto snímku z dalekohledu Hubble Space Telescope, vznikla přímo po srážce hvězd. Na snímku je centrální oblast NGC 6397, což je kulová hvězdokupa vzdálená asi 6000 světelných let, jejíž všechny hvězdy vznikly ve stejnou dobu. Hmotné hvězdy v NGC 6397 jsou již dlouho mimo hlavní posloupnost a vyčerpaly centrální zásoby jaderného paliva. Tak by měly v kupě být jen staré nízkohmotné hvězdy, slabé červené hvězdy hlavní posloupnosti a jasní modří a červení obři. Spektroskopické údaje ovšem ukazují, že určité hvězdy, přezdívané modří tuláci, jsou jasně hvězdy hlavní posloupnosti, jež jsou ale příliš modré a příliš hmotné, než aby tam stále ještě byly. Tuláci je jeví nápadně dvakrát a příležitostně i třikrát hmotnější než ostatní nízkohmotné hvězdy jež se nachází v kupě a tak podporují důkaz jejich vzniku ze srážek dvou nebo dokonce tří hvězd.

Štítky: Hvězdy, Hvězdný vývoj, Modří tuláci, Ngc6397, Srážky


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »