Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Astronomicky snimek dne

Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

Nedávno odhalená řečiště na Marsu jsou vzácná. Mohou se ale ukázat místy, kde je i nyní přítomna podpovrchová tekutá voda a tak udržují vzrušující možnost marťanského života. Tyto nečekané útvary marťanské krajiny jsou příliš malé na to aby byly vidět minulými družicemi Marsu a jsou jen na 250-ti z více jak 20 tisíc vysokorozlišujících snímků nyní operující sondy Mars Global Surveyor. Dosud nalezená řečiště se nachází daleko od marťanských rovníkových oblastí ve středních a vysokých šířkách (převážně jižních) a na svazích obrácených k pólům. Jsou nečekané, protože badatelé mají přesvědčivé důkazy, že marťanská řečiště se váží k vodě z povrchových průsaků a jako u pozemských protějšků k odtékající vodě -- na planetě o jejímž povrchu se myslelo, že je příliš studený a atmosféra příliš tenká než aby existovala kapalná voda. Řečiště jsou na jihu v jižní stěně kráteru Noachis Terra v tři kilometry široké oblasti jež je k vidění nahoře. Řečiště, jež jsou nedotknutá krátery a překrývají jiné mladé povrchové útvary, musí být samotné nevyhnutelně mladými Budoucí sledování změn marťanských řečišť by mohlo ukázat, zda toky, které jim daly vzniknout jsou dnes ještě aktivní.

Štítky: Mars, Voda, Povrchové útvary, Rokle


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »