Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Astronomicky snimek dne

Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

Nedávno odhalená řečiště na Marsu jsou vzácná. Mohou se ale ukázat místy, kde je i nyní přítomna podpovrchová tekutá voda a tak udržují vzrušující možnost marťanského života. Tyto nečekané útvary marťanské krajiny jsou příliš malé na to aby byly vidět minulými družicemi Marsu a jsou jen na 250-ti z více jak 20 tisíc vysokorozlišujících snímků nyní operující sondy Mars Global Surveyor. Dosud nalezená řečiště se nachází daleko od marťanských rovníkových oblastí ve středních a vysokých šířkách (převážně jižních) a na svazích obrácených k pólům. Jsou nečekané, protože badatelé mají přesvědčivé důkazy, že marťanská řečiště se váží k vodě z povrchových průsaků a jako u pozemských protějšků k odtékající vodě -- na planetě o jejímž povrchu se myslelo, že je příliš studený a atmosféra příliš tenká než aby existovala kapalná voda. Řečiště jsou na jihu v jižní stěně kráteru Noachis Terra v tři kilometry široké oblasti jež je k vidění nahoře. Řečiště, jež jsou nedotknutá krátery a překrývají jiné mladé povrchové útvary, musí být samotné nevyhnutelně mladými Budoucí sledování změn marťanských řečišť by mohlo ukázat, zda toky, které jim daly vzniknout jsou dnes ještě aktivní.

Štítky: Mars, Voda, Povrchové útvary, Rokle


39. vesmírný týden 2023

39. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 9. do 1. 10. 2023. Měsíc bude v úplňku. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno je kromě nepřehlédnutelné Venuše vidět také poměrně jasný Merkur. Aktivita Slunce je středně vysoká. Sonda OSIRIS-Rex doručila pouzdro se vzorky z planetky Bennu. Falcon 9 společnosti SpaceX zaznamenal 200. opakované použití a tři starty z jedné rampy v rozmezí 8 dnů. Československý kosmonaut Vladimír Remek se dožívá 75 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur

Další informace »