Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Astronomicky snimek dne

Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

Nedávno odhalená řečiště na Marsu jsou vzácná. Mohou se ale ukázat místy, kde je i nyní přítomna podpovrchová tekutá voda a tak udržují vzrušující možnost marťanského života. Tyto nečekané útvary marťanské krajiny jsou příliš malé na to aby byly vidět minulými družicemi Marsu a jsou jen na 250-ti z více jak 20 tisíc vysokorozlišujících snímků nyní operující sondy Mars Global Surveyor. Dosud nalezená řečiště se nachází daleko od marťanských rovníkových oblastí ve středních a vysokých šířkách (převážně jižních) a na svazích obrácených k pólům. Jsou nečekané, protože badatelé mají přesvědčivé důkazy, že marťanská řečiště se váží k vodě z povrchových průsaků a jako u pozemských protějšků k odtékající vodě -- na planetě o jejímž povrchu se myslelo, že je příliš studený a atmosféra příliš tenká než aby existovala kapalná voda. Řečiště jsou na jihu v jižní stěně kráteru Noachis Terra v tři kilometry široké oblasti jež je k vidění nahoře. Řečiště, jež jsou nedotknutá krátery a překrývají jiné mladé povrchové útvary, musí být samotné nevyhnutelně mladými Budoucí sledování změn marťanských řečišť by mohlo ukázat, zda toky, které jim daly vzniknout jsou dnes ještě aktivní.

Štítky: Mars, Voda, Povrchové útvary, Rokle


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »