Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční světlo prosvítající saturnovými prstenci

Uznání: P. Nicholson (Cornell), S. Larson (Univ. Arizona), and, NASA

Pozemští astronomové normálně vidí saturnovu spektakulární soustavu prstenců plně osvětlenou odraženým slunečním světlem. Ovšem tento zvláštní snímek byl pořízen s využitím neobvyklé orientace, kdy Slunce ve skutečnosti ozařuje prstence zespodu. Tři jasné útvary v prstenci jsou viditelné pouze proto, protože prstence nejsou pevné. Prstence se skládají z oddělených kousků horniny a ledového materiálu umožňujích rozptýlenému slunečnímu světlu skrze ně prostoupit a tak nabídnout dramatickou demonstraci toho, že nejsou spojitými, nepřerušenými pásy materiálu. Obraz ve falešných barvách vznikl na základě snímků pořízených kosmickým dalekohledem Hubble Space Telescope v listopadu 1995.

Štítky: Saturn, Saturnovy prstence


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »