Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční světlo prosvítající saturnovými prstenci

Uznání: P. Nicholson (Cornell), S. Larson (Univ. Arizona), and, NASA

Pozemští astronomové normálně vidí saturnovu spektakulární soustavu prstenců plně osvětlenou odraženým slunečním světlem. Ovšem tento zvláštní snímek byl pořízen s využitím neobvyklé orientace, kdy Slunce ve skutečnosti ozařuje prstence zespodu. Tři jasné útvary v prstenci jsou viditelné pouze proto, protože prstence nejsou pevné. Prstence se skládají z oddělených kousků horniny a ledového materiálu umožňujích rozptýlenému slunečnímu světlu skrze ně prostoupit a tak nabídnout dramatickou demonstraci toho, že nejsou spojitými, nepřerušenými pásy materiálu. Obraz ve falešných barvách vznikl na základě snímků pořízených kosmickým dalekohledem Hubble Space Telescope v listopadu 1995.

Štítky: Saturn, Saturnovy prstence


4. vesmírný týden 2026

4. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 1. do 25. 1. 2026. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Saturn s Neptunem jsou večer na jihozápadě, Uran je nejvýše a nad jihovýchodem je jasný Jupiter. Tři nejmenší planety jsou v zorném poli koronografu SOHO. Aktivita Slunce je zvýšená a nelze vyloučit ani slabší polární záře. Kromě komety 24P/Schaumasse, viditelné nejlépe v druhé polovině noci, připomínáme také zmínku o nadějných kometách jarní oblohy. S blížící se misí Artemis II kolem Měsíce jsme mohli na Floridě zaznamenat vývoz rakety SLS i s mobilní startovní věží na startovní rampu. Před 20 lety startovala na svou misi sonda New Horizons, tehdy ještě k planetě Pluto. Před 40 lety snímal Voyager 2 zblízka Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Benecko ohnisko 16mm

Polární záře z Benecka - první den jsem bohužel propásl :-(. V pozadí hřeben Krkonoš s dominantou Kotel

Další informace »