Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční světlo prosvítající saturnovými prstenci

Uznání: P. Nicholson (Cornell), S. Larson (Univ. Arizona), and, NASA

Pozemští astronomové normálně vidí saturnovu spektakulární soustavu prstenců plně osvětlenou odraženým slunečním světlem. Ovšem tento zvláštní snímek byl pořízen s využitím neobvyklé orientace, kdy Slunce ve skutečnosti ozařuje prstence zespodu. Tři jasné útvary v prstenci jsou viditelné pouze proto, protože prstence nejsou pevné. Prstence se skládají z oddělených kousků horniny a ledového materiálu umožňujích rozptýlenému slunečnímu světlu skrze ně prostoupit a tak nabídnout dramatickou demonstraci toho, že nejsou spojitými, nepřerušenými pásy materiálu. Obraz ve falešných barvách vznikl na základě snímků pořízených kosmickým dalekohledem Hubble Space Telescope v listopadu 1995.

Štítky: Saturn, Saturnovy prstence


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »