Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční světlo prosvítající saturnovými prstenci

Uznání: P. Nicholson (Cornell), S. Larson (Univ. Arizona), and, NASA

Pozemští astronomové normálně vidí saturnovu spektakulární soustavu prstenců plně osvětlenou odraženým slunečním světlem. Ovšem tento zvláštní snímek byl pořízen s využitím neobvyklé orientace, kdy Slunce ve skutečnosti ozařuje prstence zespodu. Tři jasné útvary v prstenci jsou viditelné pouze proto, protože prstence nejsou pevné. Prstence se skládají z oddělených kousků horniny a ledového materiálu umožňujích rozptýlenému slunečnímu světlu skrze ně prostoupit a tak nabídnout dramatickou demonstraci toho, že nejsou spojitými, nepřerušenými pásy materiálu. Obraz ve falešných barvách vznikl na základě snímků pořízených kosmickým dalekohledem Hubble Space Telescope v listopadu 1995.

Štítky: Saturn, Saturnovy prstence


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z okna

Foceno ve 3:45 z okna

Další informace »