Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční světlo prosvítající saturnovými prstenci

Uznání: P. Nicholson (Cornell), S. Larson (Univ. Arizona), and, NASA

Pozemští astronomové normálně vidí saturnovu spektakulární soustavu prstenců plně osvětlenou odraženým slunečním světlem. Ovšem tento zvláštní snímek byl pořízen s využitím neobvyklé orientace, kdy Slunce ve skutečnosti ozařuje prstence zespodu. Tři jasné útvary v prstenci jsou viditelné pouze proto, protože prstence nejsou pevné. Prstence se skládají z oddělených kousků horniny a ledového materiálu umožňujích rozptýlenému slunečnímu světlu skrze ně prostoupit a tak nabídnout dramatickou demonstraci toho, že nejsou spojitými, nepřerušenými pásy materiálu. Obraz ve falešných barvách vznikl na základě snímků pořízených kosmickým dalekohledem Hubble Space Telescope v listopadu 1995.

Štítky: Saturn, Saturnovy prstence


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »