Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Aktivní oblasti, CME a rentgenové vzplanutí

Uznání: ISAS, Yohkoh Project, SXT Group

Předpovídači vesmírného počasí předpovídají podmínky pro velkou bouři během příštích několika dní, jelikož na aktivním Slunci došlo k přinejmenším třem silným vzplanutím a k velké ejekci koronální hmoty (coronal mass ejection - CME) od úterý 6.června. Tento nedávný rentgenový snímek Slunce ve falešných barvách zobrazuje aktivní oblast vytvářející explozivní události, v současnosti nejintenzivnějším slunečním zdrojem rentgenových paprsků dominantní jasná oblast právě nad středem. Horké rentgenové plazma zachycené ve smyčkách magnetické pole nad oblastí má katalogové označení AR9026. Na snímcích ve viditelném světle se AR9026 jeví jako sluneční skvrny. Všechna tři intenzivní vzplanutí byla klasifikována také jako rentgenová vzplanutí, což je nejsilnější třída slunečních vzplanutí založená na měření rentgenového toku družicemi Země GOES. Energetické částice z CME spojené s druhým rentgenovým vzplanutím byly směrovány přímo k planetě Zemi a mohly by už dnes vytvořit geomagnetické bouře. Možné jevy sahají od zvýšeného výskytu polárních září k narušení činnosti družic, komunikačních systémů a elektrických rozvodných sítí. Ale to ještě není všechno! V příštích dnech AR9026 pomalu unášená sluneční rotací napříč Sluncem (zleva doprava), dá asi vzniknout dalším slunečním vzplanutím.

Štítky: Slunce, Aktivní oblast, Sluneční vzplanutí, Kosmické počasí


38. vesmírný týden 2019

38. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 16. 9. do 22. 9. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn. Aktivita Slunce je velmi nízká. Překvapil přílet komety z oblastí mimo Sluneční soustavu. Start japonské nákladní lodi HTV-8 byl odložen. Čínská raketa Dlouhý pochod 4 je zpět ve službě. Před 230 lety objevil William Herschel Saturnův měsíc Mimas.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »