Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Aktivní oblasti, CME a rentgenové vzplanutí

Uznání: ISAS, Yohkoh Project, SXT Group

Předpovídači vesmírného počasí předpovídají podmínky pro velkou bouři během příštích několika dní, jelikož na aktivním Slunci došlo k přinejmenším třem silným vzplanutím a k velké ejekci koronální hmoty (coronal mass ejection - CME) od úterý 6.června. Tento nedávný rentgenový snímek Slunce ve falešných barvách zobrazuje aktivní oblast vytvářející explozivní události, v současnosti nejintenzivnějším slunečním zdrojem rentgenových paprsků dominantní jasná oblast právě nad středem. Horké rentgenové plazma zachycené ve smyčkách magnetické pole nad oblastí má katalogové označení AR9026. Na snímcích ve viditelném světle se AR9026 jeví jako sluneční skvrny. Všechna tři intenzivní vzplanutí byla klasifikována také jako rentgenová vzplanutí, což je nejsilnější třída slunečních vzplanutí založená na měření rentgenového toku družicemi Země GOES. Energetické částice z CME spojené s druhým rentgenovým vzplanutím byly směrovány přímo k planetě Zemi a mohly by už dnes vytvořit geomagnetické bouře. Možné jevy sahají od zvýšeného výskytu polárních září k narušení činnosti družic, komunikačních systémů a elektrických rozvodných sítí. Ale to ještě není všechno! V příštích dnech AR9026 pomalu unášená sluneční rotací napříč Sluncem (zleva doprava), dá asi vzniknout dalším slunečním vzplanutím.

Štítky: Slunce, Aktivní oblast, Sluneční vzplanutí, Kosmické počasí


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »