Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Aktivní oblasti, CME a rentgenové vzplanutí

Uznání: ISAS, Yohkoh Project, SXT Group

Předpovídači vesmírného počasí předpovídají podmínky pro velkou bouři během příštích několika dní, jelikož na aktivním Slunci došlo k přinejmenším třem silným vzplanutím a k velké ejekci koronální hmoty (coronal mass ejection - CME) od úterý 6.června. Tento nedávný rentgenový snímek Slunce ve falešných barvách zobrazuje aktivní oblast vytvářející explozivní události, v současnosti nejintenzivnějším slunečním zdrojem rentgenových paprsků dominantní jasná oblast právě nad středem. Horké rentgenové plazma zachycené ve smyčkách magnetické pole nad oblastí má katalogové označení AR9026. Na snímcích ve viditelném světle se AR9026 jeví jako sluneční skvrny. Všechna tři intenzivní vzplanutí byla klasifikována také jako rentgenová vzplanutí, což je nejsilnější třída slunečních vzplanutí založená na měření rentgenového toku družicemi Země GOES. Energetické částice z CME spojené s druhým rentgenovým vzplanutím byly směrovány přímo k planetě Zemi a mohly by už dnes vytvořit geomagnetické bouře. Možné jevy sahají od zvýšeného výskytu polárních září k narušení činnosti družic, komunikačních systémů a elektrických rozvodných sítí. Ale to ještě není všechno! V příštích dnech AR9026 pomalu unášená sluneční rotací napříč Sluncem (zleva doprava), dá asi vzniknout dalším slunečním vzplanutím.

Štítky: Slunce, Aktivní oblast, Sluneční vzplanutí, Kosmické počasí


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »