Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Aktivní oblasti, CME a rentgenové vzplanutí

Uznání: ISAS, Yohkoh Project, SXT Group

Předpovídači vesmírného počasí předpovídají podmínky pro velkou bouři během příštích několika dní, jelikož na aktivním Slunci došlo k přinejmenším třem silným vzplanutím a k velké ejekci koronální hmoty (coronal mass ejection - CME) od úterý 6.června. Tento nedávný rentgenový snímek Slunce ve falešných barvách zobrazuje aktivní oblast vytvářející explozivní události, v současnosti nejintenzivnějším slunečním zdrojem rentgenových paprsků dominantní jasná oblast právě nad středem. Horké rentgenové plazma zachycené ve smyčkách magnetické pole nad oblastí má katalogové označení AR9026. Na snímcích ve viditelném světle se AR9026 jeví jako sluneční skvrny. Všechna tři intenzivní vzplanutí byla klasifikována také jako rentgenová vzplanutí, což je nejsilnější třída slunečních vzplanutí založená na měření rentgenového toku družicemi Země GOES. Energetické částice z CME spojené s druhým rentgenovým vzplanutím byly směrovány přímo k planetě Zemi a mohly by už dnes vytvořit geomagnetické bouře. Možné jevy sahají od zvýšeného výskytu polárních září k narušení činnosti družic, komunikačních systémů a elektrických rozvodných sítí. Ale to ještě není všechno! V příštích dnech AR9026 pomalu unášená sluneční rotací napříč Sluncem (zleva doprava), dá asi vzniknout dalším slunečním vzplanutím.

Štítky: Slunce, Aktivní oblast, Sluneční vzplanutí, Kosmické počasí


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »