Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Aktivní oblasti, CME a rentgenové vzplanutí

Uznání: ISAS, Yohkoh Project, SXT Group

Předpovídači vesmírného počasí předpovídají podmínky pro velkou bouři během příštích několika dní, jelikož na aktivním Slunci došlo k přinejmenším třem silným vzplanutím a k velké ejekci koronální hmoty (coronal mass ejection - CME) od úterý 6.června. Tento nedávný rentgenový snímek Slunce ve falešných barvách zobrazuje aktivní oblast vytvářející explozivní události, v současnosti nejintenzivnějším slunečním zdrojem rentgenových paprsků dominantní jasná oblast právě nad středem. Horké rentgenové plazma zachycené ve smyčkách magnetické pole nad oblastí má katalogové označení AR9026. Na snímcích ve viditelném světle se AR9026 jeví jako sluneční skvrny. Všechna tři intenzivní vzplanutí byla klasifikována také jako rentgenová vzplanutí, což je nejsilnější třída slunečních vzplanutí založená na měření rentgenového toku družicemi Země GOES. Energetické částice z CME spojené s druhým rentgenovým vzplanutím byly směrovány přímo k planetě Zemi a mohly by už dnes vytvořit geomagnetické bouře. Možné jevy sahají od zvýšeného výskytu polárních září k narušení činnosti družic, komunikačních systémů a elektrických rozvodných sítí. Ale to ještě není všechno! V příštích dnech AR9026 pomalu unášená sluneční rotací napříč Sluncem (zleva doprava), dá asi vzniknout dalším slunečním vzplanutím.

Štítky: Slunce, Aktivní oblast, Sluneční vzplanutí, Kosmické počasí


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »