Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Na dosah jupiterova Měsíce Io

Uznání: Galileo Project, JPL, NASA

Nahoře je fotografie s doposud nejvyšším rozlišením jež zachycuje jiný než pozemský měsíc ve Sluneční soustavě. Povrch jupiterova měsíce Io je domovem bouřlivých vulkánů, které jsou tak aktivní, že převrátily celý měsíc naruby. Fotografie nahoře zobrazuje oblast o rozměru čtyř kilometrů a útvary velké jen 5 metrů. Mnoha odhaleným detailům není dosud dobře rozumět. Obecně, jasné oblasti jsou vyšším terénem než tmavší oblasti, ale některé oblasti povrchu se jeví erodovány neznámými procesy. I když části povrchu Io poblíž soptících vulkánů jsou natolik horké, aby roztavily horninu, většina Io se ochladila dobře pod teplotu zamrznutí vody. Záběr nahoře pořídila sonda Galileo během svého nedávného průletu kolem Io v únoru 2000.

Štítky: Io, Terén


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »