Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pokračující erupce na jupiterově měsící Io

Uznání: Galileo Project, JPL, NASA

Nedávno byla na jupiterově měsíci Io vyfotografována sopka během erupce. Na tomto reprezentativním barevném snímku je vlevo vidět horká žhnoucí láva. Činnou sopku obklopuje žhavá krajina náhorních rovin a údolí pokrytých sírou a silikátovou horninou. Mezi únorem 2000, kdy sonda Galileo nyní obíhající Jupiter pořídila tento snímek, a listopadem 1999 vzniklo hodně útvarů včetně několika tmavých skvrn. Io je o něco větší než pozemský Měsíc a je nejbližším velkým měsícem od Jupitera. Snímek nahoře ukazuje oblast o rozměru asi 250 kilometrů. Předmětem zkoumání nadále zůstává jak vnitřní struktury Io vytváří takové aktivní sopky.

Štítky: Io, Sopka, Erupce


26. vesmírný týden 2024

26. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 6. do 30. 6. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti. Planety Saturn, Mars a Jupiter můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze. Aktivita Slunce se opět zvýšila s třetím příchodem aktivní oblasti známé ze začátku května silnými erupcemi. Pozorovatelé úkazů na obloze mohou spatřit noční svítící oblaka. Mise kosmické lodi Starliner u ISS byla opět prodloužena. Čínská mise Chang’e 6 chystá velké finále s přistáním vzorků z Měsíce. Začíná projekt Česká cesta do vesmíru. Před 50 lety byla na oběžnou dráhu vynesena vojenská stanice typu Almaz, pojmenovaná z důvodu utajení jako Saljut 3.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblaka

nad severozápadem ve 22.30

Další informace »