Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pokračující erupce na jupiterově měsící Io

Uznání: Galileo Project, JPL, NASA

Nedávno byla na jupiterově měsíci Io vyfotografována sopka během erupce. Na tomto reprezentativním barevném snímku je vlevo vidět horká žhnoucí láva. Činnou sopku obklopuje žhavá krajina náhorních rovin a údolí pokrytých sírou a silikátovou horninou. Mezi únorem 2000, kdy sonda Galileo nyní obíhající Jupiter pořídila tento snímek, a listopadem 1999 vzniklo hodně útvarů včetně několika tmavých skvrn. Io je o něco větší než pozemský Měsíc a je nejbližším velkým měsícem od Jupitera. Snímek nahoře ukazuje oblast o rozměru asi 250 kilometrů. Předmětem zkoumání nadále zůstává jak vnitřní struktury Io vytváří takové aktivní sopky.

Štítky: Io, Sopka, Erupce


40. vesmírný týden 2023

40. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 10. do 8. 10. 2023. Měsíc bude ubývá k poslední čtvrti. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn nad jihem a nízko už je taky Jupiter, který během noci stoupá velmi vysoko. Ráno je vidět Venuše a končí viditelnost Merkuru. Aktivita Slunce je středně vysoká. Vrátila se rekordní posádka z ISS. Indická sonda se už neozvala. Pokračují starty Starlinků, poletí i prototypy sítě Kuiper od Amazonu. Po delší době má startovat i evropská raketa Vega. Před 150 lety se narodil Ejnar Hertzsprung, jeden z autorů diagramu popisujícího vlastnosti a vývoj hvězd.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc .Jindřichův Hradec

Další informace »