Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V srdci Kraba

Uznání: William P. Blair (JHU) et al. Hubble Heritage Team (STScI/AURA), NASA

Výbuch supernovy, kterým vznikla Krabí mlhovina byl poprvé spatřen v roce 1054. Minulý týden astronomové zveřejnili nový snímek stále se vyvíjejícího centra exploze. Reprezentativní barevná fotografie nahoře byla pořízena v barvách emitovaných specifickými prvky včetně vodíku (oranžová), dusíku (červená), síry (růžová) a kyslíku (zelená) s výsledkem jež se prapodivně podobá obrazům Jacksona Pollacka. Je vidět komplex pole plynných vláken jež se rozbíhají rychlostí přes 5 miliónů kilometrů za hodinu. I za těchto úžasných rychlostí to trvá vláknu přes 600 let než překročí rám široký tři světelné roky. Rychle rotující neutronová hvězda, pozůstatek tototo dávného kataklysmatu, je vidět pod dvěmi jasnými hvězdami jež jsou těsně nad středem fotografie. Krabí mlhovina (M1) se nachází 6500 světelných let daleko v souhvězdí Býka (Taurus).

Štítky: Krabí mlhovina, Neutronová hvězda, Filamenty


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »