Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V srdci Kraba

Uznání: William P. Blair (JHU) et al. Hubble Heritage Team (STScI/AURA), NASA

Výbuch supernovy, kterým vznikla Krabí mlhovina byl poprvé spatřen v roce 1054. Minulý týden astronomové zveřejnili nový snímek stále se vyvíjejícího centra exploze. Reprezentativní barevná fotografie nahoře byla pořízena v barvách emitovaných specifickými prvky včetně vodíku (oranžová), dusíku (červená), síry (růžová) a kyslíku (zelená) s výsledkem jež se prapodivně podobá obrazům Jacksona Pollacka. Je vidět komplex pole plynných vláken jež se rozbíhají rychlostí přes 5 miliónů kilometrů za hodinu. I za těchto úžasných rychlostí to trvá vláknu přes 600 let než překročí rám široký tři světelné roky. Rychle rotující neutronová hvězda, pozůstatek tototo dávného kataklysmatu, je vidět pod dvěmi jasnými hvězdami jež jsou těsně nad středem fotografie. Krabí mlhovina (M1) se nachází 6500 světelných let daleko v souhvězdí Býka (Taurus).

Štítky: Krabí mlhovina, Neutronová hvězda, Filamenty


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »