Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

MyCn18: Mlhovina Přesýpací hodiny

Uznání: R. Sahai and J. Trauger (JPL), WFPC2, HST NASA

Časoměrný písek už dosýpá pro centrální hvězdu této planetární mlhoviny ve tvaru přesýpacích hodin. S vypotřebováním jaderného paliva nastává tato krátká, spektakulární závěrečná fáze života hvězdy podobné Slunci, kdy jsou odvrhovány vnější vrstvy a jádro se začíná ochlazovat na slábnoucího bílého trpaslíka. Astronomové nedávno použili kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope (HST) k pořízení série snímků planetárních mlhovin, včetně té nahoře. Jemné prstence barevného zářícího plynu (dusík-červená, vodík-zelená a kyslík-modrá) vytváří jemné stěny "přesýpacích hodin". Beyprecedentní ostrost snímků z HST odhalila překvapující podrobnosti z ejekčního procesu mlhoviny a může pomoci vyřešit velké tajemství variant složitých tvarů a symetrií planetárních mlhovin.

Štítky: Planetární mlhovina, MyCn18


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »