Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zánik observatoře Compton

Uznání: NASA

Před devíti lety byla na nízkou oběžnou dráhu Země vypuštěna družice Compton Gamma Ray Observatory, druhá z velkých observatoří NASA ve vesmíru. Přístroje Comptonovi observatoře vynesené nad ochrannou atmosféru Země mohly zkoumat extrémně vysokoenergetický Vesmír v gama záření s fotony se stotisíckrát nebo i s větší energií než má viditelné světlo. Špičková gama observatoř daleko překročila očekávání dvou až pětileté mise, ale nedávné selhání gyroskopu přinutilo NASA k rozhodnutí bezpečně stáhnout družici zpět do atmosféry. Řízený návrat ilustrovaný nahoře nastane časně zítra 4.června ve vzdálené oblasti Tichého oceánu zhruba 2500 mil (4000km) jihovýchodně od Havaje. Místem sestupu byla zvolena největší plocha (asi 10 miliónů čtverečních mil) bez jakékoliv obydlené země, aby se téměř vyloučilo riziko lidské oběti. Přetrvávající objevné dědictví Comptonovi observatoře zahrnuje detekci více jak 400 nebeských zdrojů gama záření, 10 krát více než bylo předtím známo a více jak 2500 gama vzplanutí.

Štítky: Gamma ray, Comptonova observatoř, Návrat


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »