Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tajemství spirální galaxie IC3328

Uznání: H. Jerjen, A. Kalnajs (Australian National Univ.), B. Binggeli (A.I. University of Basel), ESO

IC3328 je celkem nevýrazná trpasličí eliptická galaxie asi 50 miliónů světelných let daleko v kupě v Panně. Ale IC3328 skrývá jemnou, krásnou, symetrickou spirální strukturu. Tento zcela překvapivý objev učinil nedávno tým astronomů s použitím podrobných digitálních snímků z 8.2m dalekohledu Antu Evropské jižní observatoře. Astronomové numericky modelovali plynulé rozložení světla pro tuto galaxii (vlevo) aby umožnili přesnější měření její vzdálenosti. Když se plynulá distribuce světla ze snímku odečetla, tak se stala spirála zjevná (vpravo). Spirální struktura typická pro velké, rotující diskové galaxie s hustotními vlnami nemá obdoby v kulovitých agregátech hvězd normálně klasifikovaných jako eliptické galaxie. Jak vznikla tajemná spirála v IC3328? Jednou zvažovanou možností je slapové působení blízké galaxie a zesílení vnitřních hvězdných pohybů.

Štítky: Spirální galaxie, Trpasličí galaxie, Ic3328


9. vesmírný týden 2026

9. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 2. do 1. 3. 2026. Měsíc bude v první čtvrti, přiblíží se Uranu, Plejádám i Jupiteru. Ještě za světla po západu Slunce začíná být vidět Venuše. Za soumraku je dobře vidět Merkur a nízko je po setmění už i Saturn a Neptun. Za tmy je večer vysoko Uran a Jupiter. Aktivita Slunce velmi nízká. Test plnění rakety SLS kapalným kyslíkem a vodíkem byl úspěšný, mise Artemis II má zatím zelenou. NASA tvrdě zkritizovala Boeing za problémy mise Starlineru k ISS. Před 60 lety zasáhlo nefunkční pouzdro Veněry 3 planetu Venuši.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Neobvykle jasná polární záře nad Českou republikou

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2026 obdržel snímek Adama Denka s názvem „Neobvykle jasná polární záře nad Českou republikou“ Co nám to naše Slunce tropí? Téměř dva roky po slunečním maximu a my tu máme „jednu polární záři za druhou“, byť je to řečeno trochu nadneseně. Ovšem ve chvíli,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Irizace pod měsíčním světlem

Další informace »