Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tajemství spirální galaxie IC3328

Uznání: H. Jerjen, A. Kalnajs (Australian National Univ.), B. Binggeli (A.I. University of Basel), ESO

IC3328 je celkem nevýrazná trpasličí eliptická galaxie asi 50 miliónů světelných let daleko v kupě v Panně. Ale IC3328 skrývá jemnou, krásnou, symetrickou spirální strukturu. Tento zcela překvapivý objev učinil nedávno tým astronomů s použitím podrobných digitálních snímků z 8.2m dalekohledu Antu Evropské jižní observatoře. Astronomové numericky modelovali plynulé rozložení světla pro tuto galaxii (vlevo) aby umožnili přesnější měření její vzdálenosti. Když se plynulá distribuce světla ze snímku odečetla, tak se stala spirála zjevná (vpravo). Spirální struktura typická pro velké, rotující diskové galaxie s hustotními vlnami nemá obdoby v kulovitých agregátech hvězd normálně klasifikovaných jako eliptické galaxie. Jak vznikla tajemná spirála v IC3328? Jednou zvažovanou možností je slapové působení blízké galaxie a zesílení vnitřních hvězdných pohybů.

Štítky: Spirální galaxie, Trpasličí galaxie, Ic3328


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ufo 5

ufo

Další informace »