Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenový vítr z NGC 3783

Uznání: PSU, NASA

Černá díra má neúprosně přitahovat hmotu. Ale intenzivní záření generované, když materiál víří a padá do jejího gravitačního pole také zahřívá okolní plyn a vyhání jej pryč. Proměření rentgenového spektra aktivní galaxie NGC 3783 nedávno pořízeného observatoří Chandra odhalilo vítr vysoce ionizovaných atomů odfukovaných z předpokládané galaktické centrální černé díry rychlostí milión mil za hodinu. Ve falešných barvách jasná středová skvrna je rentgenový obrazem NGC 3783, zatímco vyzařující čáry představují rentgenové spektrum tohoto zdroje vytvořeném pomocí přístroje High Energy Transmission Grating (HETG) na Chandře. Rentgenové spektrum je analogické k vějíři duhových barev ve spektru viditelného světla. Představuje podrobný, roztažený obraz rentgenových barev nebo energií pocházejících z příslušného zdroje. Ionizované atomy železa, hořčíku, kyslíku, dusíku a dalších prvků vytváří absorbční čáry na známých rentgenových energiích. Tyto čáry byly identifikovány ve spektru NGC 3783 na lehce posunutých energiích a změření posuvů umožnilo určit rychlost horkého větru.

Štítky: Rentgenový, Aktivní galaxie, Černá díra, Ngc3783


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »