Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenový vítr z NGC 3783

Uznání: PSU, NASA

Černá díra má neúprosně přitahovat hmotu. Ale intenzivní záření generované, když materiál víří a padá do jejího gravitačního pole také zahřívá okolní plyn a vyhání jej pryč. Proměření rentgenového spektra aktivní galaxie NGC 3783 nedávno pořízeného observatoří Chandra odhalilo vítr vysoce ionizovaných atomů odfukovaných z předpokládané galaktické centrální černé díry rychlostí milión mil za hodinu. Ve falešných barvách jasná středová skvrna je rentgenový obrazem NGC 3783, zatímco vyzařující čáry představují rentgenové spektrum tohoto zdroje vytvořeném pomocí přístroje High Energy Transmission Grating (HETG) na Chandře. Rentgenové spektrum je analogické k vějíři duhových barev ve spektru viditelného světla. Představuje podrobný, roztažený obraz rentgenových barev nebo energií pocházejících z příslušného zdroje. Ionizované atomy železa, hořčíku, kyslíku, dusíku a dalších prvků vytváří absorbční čáry na známých rentgenových energiích. Tyto čáry byly identifikovány ve spektru NGC 3783 na lehce posunutých energiích a změření posuvů umožnilo určit rychlost horkého větru.

Štítky: Rentgenový, Aktivní galaxie, Černá díra, Ngc3783


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »