Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenový vítr z NGC 3783

Uznání: PSU, NASA

Černá díra má neúprosně přitahovat hmotu. Ale intenzivní záření generované, když materiál víří a padá do jejího gravitačního pole také zahřívá okolní plyn a vyhání jej pryč. Proměření rentgenového spektra aktivní galaxie NGC 3783 nedávno pořízeného observatoří Chandra odhalilo vítr vysoce ionizovaných atomů odfukovaných z předpokládané galaktické centrální černé díry rychlostí milión mil za hodinu. Ve falešných barvách jasná středová skvrna je rentgenový obrazem NGC 3783, zatímco vyzařující čáry představují rentgenové spektrum tohoto zdroje vytvořeném pomocí přístroje High Energy Transmission Grating (HETG) na Chandře. Rentgenové spektrum je analogické k vějíři duhových barev ve spektru viditelného světla. Představuje podrobný, roztažený obraz rentgenových barev nebo energií pocházejících z příslušného zdroje. Ionizované atomy železa, hořčíku, kyslíku, dusíku a dalších prvků vytváří absorbční čáry na známých rentgenových energiích. Tyto čáry byly identifikovány ve spektru NGC 3783 na lehce posunutých energiích a změření posuvů umožnilo určit rychlost horkého větru.

Štítky: Rentgenový, Aktivní galaxie, Černá díra, Ngc3783


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »