Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. květen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. květen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Astronaut při práci

Uznání: STS-101 Crew, NASA

Už jste někdy měli den, kdy bylo všechno vzhůru nohama a vy jste nebyli schopni říct který konec patří nahoru? Naštěstí se tohle nestalo astronautovi Jeffrey N. Williamsovi, když 21.května strávil šest hodin opravami a zlepšeními mezinárodní kosmické stanice International Space Station. Williams je na snímku nahoře ukotven v třmenech mechanického ramene raketoplánu Atlantis jež manévruje vně nákladového prostoru vysoko nad planetou Zemí. Tato vesmírná procházka byla 85-tou v americké historii a pátou věnovanou konstrukci mezinárodní kosmické stanice International Space Station. Mise STS-101 se vrátila zpět v pondělí časně ráno po úspěšné výměně baterií na stanici, doplnění potřebných zásob a zvýšení oběžné dráhy stanice. Za několik let, když bude International Space Station dokončena, tak budou až sedmičlenné posádky žít a pracovat v prostoru o objemu srovnatelném s letadlem 747 jumbo jet.

Štítky: Kosmonaut, STS-101, Kosmická stanice


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »