Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. květen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. květen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Radioteleskop Very Large Array slaví dvacetiny

Uznání: Dave Finley, AUI, NRAO, NSF

Nejfotogeničtější soustava radioteleskopů na světě je také nejproduktivnější. Každý z 27 radioteleskopů soustavy Very Large Array (VLA) velikosti domu se může pohybovat po železničních kolejích. VLA oslavující svých dvacet let v provozu je zobrazena nahoře v kompaktním postavení před Tres Montosas v Novém Mexiku, USA. Pomocí VLA byla objevena voda na planetě Merkuru, rádiově jasné korony kolem obyčejných hvězd, mikro-kvazary v naší Galaxii, gravitačně způsobené Einsteinovi prstence kolem vzdálených galaxií a rádiové protějšky ke kosmologicky vzdáleným gama vzplanutím. Obrovská velikost VLA umožnila astronomům studovat podrobnosti velmi rychlých kosmických výtrysků a dokonce mapování středu naší Galaxie. Plánuje se i vylepšení VLA.

Štítky: VLA, Radioteleskop


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »