Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pulsar Vela: Prstenec s výtryskem u neutronové hvězdy

Uznání: G.Garmire et al. (PSU), NASA

Tento úžasný snímek z oběžné rentgenové observatoře Chandra je zaměřen na pulsar v Plachtách (Vela) - zhroucené hvězdné jádro ve zbytku po supernově v Plachtách je zhruba 800 světelných let daleko. Pulsar Vela je neutronovou hvězdou. Je mnohem hmotnější než Slunce a má hustotu atomových jader. Při průměru asi 12 mil (19km) se otáčí 10 krát za sekundu a řítí se přes mračno trosek ze supernovy. Elektrické a magnetické pole pulsaru urychluje částice téměř na rychlost světla a tak pohání rentgenovou emisní mlhovinu odhalenou na snímku z Chandry. Kosmický lukostříl má napříč přes 0.2 světelného roku a skládá se z šípovitého výtrysku jež vyvěrá z polární oblasti neutronové hvězdy a lukovitým vnitřnímu a vnějšímu oblouku o nichž se předpokládá že jsou konci skloněných prstenců rentgenové emise vysokoenergetických částic. Působivě vymetená kompaktní mlhovina naznačuje, že se neutronová hvězda pohybuje na tomto snímku nahoru a doprava, přesně ve směru rentgenového výtrysku. Pulsar Vela (a ostatní zbytky supernovy) byl vytvořen masivní hvězdou, jež explodovala před více jak 10000 lety. Hrozivé rentgenové prstence a výtrysky jsou připomínkou dalšího systému poháněného pulsarem, Krabí mlhoviny.

Štítky: Rentgenový, Pulsar, Neutronová hvězda, Pulzar v Plachtách


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »