Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M101: Ultrafialový pohled

Uznání: Astro 2, UIT, NASA

Tato obrovská spirální galaxie Messier 101 (M101) je vyfotografována dalekohledem Ultraviolet Imaging Telescope (UIT). UIT letěl na oběžné dráze jako součást mise Astro 2 na palubě raketoplánu Endeavour v březnu 1995. Snímek byl zpracován tak, že barvy (od purpurové k bílé) reprezentují rostoucí intenzitu ultrafialového světla. Snímky galaxií jako je tato ukazují zejména mračna plynu s nově vzniklými hvězdami, mnohem hmotnějšími jak Slunce, jež silně září v ultrafialovém světle. Na druhou stranu na snímcích galaxií ve viditelném světle převládá žluté a červené světlo starších hvězd. Ultrafialové světlo, které je neviditelné lidskému zraku, je odstíněno atmosférickým ozónem a tak se ultrafialové snímky nebeských objektů musí pořizovat z vesmíru. M101 je asi 22 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Velké Medvědice (Ursa Major). Její populární přízvisko je galaxie Větrník.

Štítky: Spirální galaxie, M101, Ultrafialový


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 25.9.2021

Další informace »