Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M101: Ultrafialový pohled

Uznání: Astro 2, UIT, NASA

Tato obrovská spirální galaxie Messier 101 (M101) je vyfotografována dalekohledem Ultraviolet Imaging Telescope (UIT). UIT letěl na oběžné dráze jako součást mise Astro 2 na palubě raketoplánu Endeavour v březnu 1995. Snímek byl zpracován tak, že barvy (od purpurové k bílé) reprezentují rostoucí intenzitu ultrafialového světla. Snímky galaxií jako je tato ukazují zejména mračna plynu s nově vzniklými hvězdami, mnohem hmotnějšími jak Slunce, jež silně září v ultrafialovém světle. Na druhou stranu na snímcích galaxií ve viditelném světle převládá žluté a červené světlo starších hvězd. Ultrafialové světlo, které je neviditelné lidskému zraku, je odstíněno atmosférickým ozónem a tak se ultrafialové snímky nebeských objektů musí pořizovat z vesmíru. M101 je asi 22 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Velké Medvědice (Ursa Major). Její populární přízvisko je galaxie Větrník.

Štítky: Spirální galaxie, M101, Ultrafialový


40. vesmírný týden 2023

40. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 10. do 8. 10. 2023. Měsíc bude ubývá k poslední čtvrti. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn nad jihem a nízko už je taky Jupiter, který během noci stoupá velmi vysoko. Ráno je vidět Venuše a končí viditelnost Merkuru. Aktivita Slunce je středně vysoká. Vrátila se rekordní posádka z ISS. Indická sonda se už neozvala. Pokračují starty Starlinků, poletí i prototypy sítě Kuiper od Amazonu. Po delší době má startovat i evropská raketa Vega. Před 150 lety se narodil Ejnar Hertzsprung, jeden z autorů diagramu popisujícího vlastnosti a vývoj hvězd.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc .Jindřichův Hradec

Další informace »