Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červenec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červenec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výtrysk z galaxie M87

Uznání: J. A. Biretta et al., Hubble Heritage Team (STScI /AURA), NASA

Čím je způsoben obrovský výtrysk vyvěrající ze středu galaxie M87? Přestože byl tento neobvyklý výtrysk (jet) poprvé zpozorován počátkem dvacátého století, skutečná příčina je stále předmětem debaty. Zřetelné posrobnosti ukazuje nedávno zveřejněný snímek nahoře pořízený kosmickým dalekohledem Hubble Space Telescope. Nejpopulárnější hypotéza je, že výtrysk vzniká vířením energetického plynu kolem hmotné černé díry ve středu galaxie. Výsledkem je 5000 světelných let dlouhý ohnivý jazyk, kde jsou elektrony vystřelovány ven rychlostmi blízkými rychlosti světla a emitují tajúplné modré světlo podél magnetické spirály. M87 je obří eliptická galaxie jež se nachází ve vzdálenosti 50 miliónů světelných let v kupě galaxií v Panně. Slabé světelné tečky kolem středu M87 jsou staré velké kulové hvězdokupy.

Štítky: Galaxie, Výtrysk, M87


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »