Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červenec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červenec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výtrysk z galaxie M87

Uznání: J. A. Biretta et al., Hubble Heritage Team (STScI /AURA), NASA

Čím je způsoben obrovský výtrysk vyvěrající ze středu galaxie M87? Přestože byl tento neobvyklý výtrysk (jet) poprvé zpozorován počátkem dvacátého století, skutečná příčina je stále předmětem debaty. Zřetelné posrobnosti ukazuje nedávno zveřejněný snímek nahoře pořízený kosmickým dalekohledem Hubble Space Telescope. Nejpopulárnější hypotéza je, že výtrysk vzniká vířením energetického plynu kolem hmotné černé díry ve středu galaxie. Výsledkem je 5000 světelných let dlouhý ohnivý jazyk, kde jsou elektrony vystřelovány ven rychlostmi blízkými rychlosti světla a emitují tajúplné modré světlo podél magnetické spirály. M87 je obří eliptická galaxie jež se nachází ve vzdálenosti 50 miliónů světelných let v kupě galaxií v Panně. Slabé světelné tečky kolem středu M87 jsou staré velké kulové hvězdokupy.

Štítky: Galaxie, Výtrysk, M87


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »