Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červenec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červenec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výtrysk z galaxie M87

Uznání: J. A. Biretta et al., Hubble Heritage Team (STScI /AURA), NASA

Čím je způsoben obrovský výtrysk vyvěrající ze středu galaxie M87? Přestože byl tento neobvyklý výtrysk (jet) poprvé zpozorován počátkem dvacátého století, skutečná příčina je stále předmětem debaty. Zřetelné posrobnosti ukazuje nedávno zveřejněný snímek nahoře pořízený kosmickým dalekohledem Hubble Space Telescope. Nejpopulárnější hypotéza je, že výtrysk vzniká vířením energetického plynu kolem hmotné černé díry ve středu galaxie. Výsledkem je 5000 světelných let dlouhý ohnivý jazyk, kde jsou elektrony vystřelovány ven rychlostmi blízkými rychlosti světla a emitují tajúplné modré světlo podél magnetické spirály. M87 je obří eliptická galaxie jež se nachází ve vzdálenosti 50 miliónů světelných let v kupě galaxií v Panně. Slabé světelné tečky kolem středu M87 jsou staré velké kulové hvězdokupy.

Štítky: Galaxie, Výtrysk, M87


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »