Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červenec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červenec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výtrysk z galaxie M87

Uznání: J. A. Biretta et al., Hubble Heritage Team (STScI /AURA), NASA

Čím je způsoben obrovský výtrysk vyvěrající ze středu galaxie M87? Přestože byl tento neobvyklý výtrysk (jet) poprvé zpozorován počátkem dvacátého století, skutečná příčina je stále předmětem debaty. Zřetelné posrobnosti ukazuje nedávno zveřejněný snímek nahoře pořízený kosmickým dalekohledem Hubble Space Telescope. Nejpopulárnější hypotéza je, že výtrysk vzniká vířením energetického plynu kolem hmotné černé díry ve středu galaxie. Výsledkem je 5000 světelných let dlouhý ohnivý jazyk, kde jsou elektrony vystřelovány ven rychlostmi blízkými rychlosti světla a emitují tajúplné modré světlo podél magnetické spirály. M87 je obří eliptická galaxie jež se nachází ve vzdálenosti 50 miliónů světelných let v kupě galaxií v Panně. Slabé světelné tečky kolem středu M87 jsou staré velké kulové hvězdokupy.

Štítky: Galaxie, Výtrysk, M87


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »