Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červenec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červenec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Střed Galaxie infračerveně

Uznání: 2Mass Project, Umass, IPAC/Caltech, NSF, NASA

Střed naší Galaxie ve viditelném světle zakrývá temný prach, jež rotuje spolu s hvězdami v galaktické rovině. V tomto století byla ovšem vyvinuta citlivá čidla, jež mohou detekovat i světlo červenější, než může člověk uvidět - světlo nazývané infračervené. Snímek nahoře ukazuje, jak vypadá galaktický střed ve třech následných červených pásmech blízkého infračerveného světla. Výsledný snímek je digitální kombinací nedávno pořízených údajů z galaktických přehlídek 2Mass a MSX. V blízkém infračerveném světle (zobrazeno modře) je prach méně neprůhledný a tak se mnoho dříve zahalených červených obrů stalo viditelnými. Ve středním infračerveném světle (červeně) jasně září samotný prach ale dovoluje nám pohlédnout velmi blízko do našeho bouřlivého a tajemného galaktického středu.

Štítky: Prach, Galaktický střed, Infračervený


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »