Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy v galaktickém centru

Uznání: ESA/ ISO, CAM, S. Ganesh (PRL, IAP), A. Omont (IAP), ISOGAL Team

Ve vzdálenosti třicet tisíc světelných let za majestátními prachovými mračny v souhvězdí Střelce leží střed galaxie Mléčná dráha. Střed Galaxie zakrytý optickému pohledu prachem je oblastí poměrně neprozkoumaných hvězd. Ovšem infračervené světlo proniká prachem mnohem snadněji a tak tato nedávno zveřejněná mozaika z kosmické infračervené observatoře (ISO - Infrared Space Observatory) spolu s dalšími podobnými snímky ukazuje asi 100000 předtím nespatřených hvězd z centrálních oblastí Mléčné dráhy. Zdá se ale, že obrovská zakrývající mračna prachu stále zaclání zvláště v levé části infračerveného snímku. Bílý kroužek označuje samotný střed, jež ovšem na mozaice chybí, neboť je tak jasný, že by saturoval citlivou kameru observatoře ISO. Hvězdy většinou dospěly do stádia červených obrů, chladných, velkých jasných hvězd, které nabotnaly po spotřebování zásob vodíkového paliva ve středu. Podrobné vlastnosti obřích červených hvězd mohou vyjevit, jak tyto hvězdy přispívají k mezihvězdnému plynu a prachovým mračnům obohacujícím galaktické prostředí uhlíkem a dalšími prvky. Jejich pohyby také sledují distribuci hmoty v Galaktickém středu a mohou podpořit doměnku, že naše Galaxie se zvětšila pohlcením menších blízkých galaxií.

Štítky: Hvězdy, Galaktický střed, Infračervený, Rudí obři


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »