Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Archivní víno v gama paprscích

Uznání: ESA / IAS / CEA-SACLAY

Gama paprsky jsou nejenergetičtější formou elektromagnetické radiace. Ovšem fotony tak vysokých energií pronikají běžnými materály a působí interakce a tak nemohou být soustředěny čočkami a zrcadly jako v optických dalekohledech. Tak jak tedy vytvořit obraz v gama světle? Jední způsobem je použití vzorované masky z materiálu, který může vrhat gama stíny na pole digitálních detektorů. Maska se nazývá kódová apertura a výsledný stínový vzor lze použít ke konstrukci gama obrazu zdroje. Vezměmě například snímek nahoře. V laboratorní zkoušce jsou před kódovou masku umístěny důvěrně známé předměty a jsou ozařovány gama paprsky. Poznáváte stín na obraze? (Klikněte na obrázek a dostanete ostrý snímek ve viditelném světle.) Pole detektorů bude součástí zobrazovacího gama dalekohledu IBIS jež se přípravuje letět na družici International Gamma-Ray Astrophysics Laboratory (INTEGRAL) pripravovanou ke startu v roce 2002.

Štítky: Dalekohled, Gamma ray, Kódovaná apertura


33. vesmírný týden 2026

33. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 8. do 16. 8. 2026. Měsíc bude v novu a nastane výrazné částečné zatmění Slunce, v části Evropy jako úplné. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko nad západním obzorem. Po půlnoci je už vidět Saturn a Neptun, ráno uvidíme Merkur, Mars a Uran. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Zjasnila kometa 220P/McNaught a je dostupná i malým triedrem. Dopad Falconu 9 na Měsíc nevyvolal nijak zásadní oblak hmoty. Před 60 lety začal mapovat Měsíc Lunar Orbiter 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zatmění

Další informace »