Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červenec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červenec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ultrafialová Země z Měsíce

Uznání: G. Carruthers (NRL) et al., Far UV Camera, Apollo 16, NASA

Pro změnu je zde snímek Země nahoře pořízen z měsíční observatoře! Tento snímek ve falešných barvách ukazuje jak Země září v ultrafialovém (UV) světle. UV záření je tak modré, že jej člověk nemůže vidět. Zemskou atmosférou projde jen velmi málo UV záření, ale to ze Slunce prochází a může způsobit úžeh. Snímek nahoře byl pořízen kamerou / spektrografem pro dalekou UV oblast instalovanou na Měsíci posádkou Apolla 16 a pak opuštěnou. Část Země obrácená ke Slunci odráží hodně UV záření, ale možná zajímavější je strana odvrácená od Slunce. Jsou zde zřejmá pásma UV emise. Tyto pásy jsou výsledkem polární záře a jsou způsobeny nabitými částicemi vyvrženými ze Slunce.

Štítky: Země, Ultrafialový


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »