Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červenec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červenec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ultrafialová Země z Měsíce

Uznání: G. Carruthers (NRL) et al., Far UV Camera, Apollo 16, NASA

Pro změnu je zde snímek Země nahoře pořízen z měsíční observatoře! Tento snímek ve falešných barvách ukazuje jak Země září v ultrafialovém (UV) světle. UV záření je tak modré, že jej člověk nemůže vidět. Zemskou atmosférou projde jen velmi málo UV záření, ale to ze Slunce prochází a může způsobit úžeh. Snímek nahoře byl pořízen kamerou / spektrografem pro dalekou UV oblast instalovanou na Měsíci posádkou Apolla 16 a pak opuštěnou. Část Země obrácená ke Slunci odráží hodně UV záření, ale možná zajímavější je strana odvrácená od Slunce. Jsou zde zřejmá pásma UV emise. Tyto pásy jsou výsledkem polární záře a jsou způsobeny nabitými částicemi vyvrženými ze Slunce.

Štítky: Země, Ultrafialový


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »