Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červenec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červenec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ultrafialová Země z Měsíce

Uznání: G. Carruthers (NRL) et al., Far UV Camera, Apollo 16, NASA

Pro změnu je zde snímek Země nahoře pořízen z měsíční observatoře! Tento snímek ve falešných barvách ukazuje jak Země září v ultrafialovém (UV) světle. UV záření je tak modré, že jej člověk nemůže vidět. Zemskou atmosférou projde jen velmi málo UV záření, ale to ze Slunce prochází a může způsobit úžeh. Snímek nahoře byl pořízen kamerou / spektrografem pro dalekou UV oblast instalovanou na Měsíci posádkou Apolla 16 a pak opuštěnou. Část Země obrácená ke Slunci odráží hodně UV záření, ale možná zajímavější je strana odvrácená od Slunce. Jsou zde zřejmá pásma UV emise. Tyto pásy jsou výsledkem polární záře a jsou způsobeny nabitými částicemi vyvrženými ze Slunce.

Štítky: Země, Ultrafialový


6. vesmírný týden 2023

6. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 2. do 12. 2. 2023. Měsíc je ve fázi úplňku a ubývá k poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, k němuž se zdánlivě na obloze blíží i kometa C/2022 E3 (ZTF). Aktivita Slunce se snížila, ale v lednu bylo zatím největší množství skvrn. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX překonala hranici 200 úspěšných startů. Máme tu i starty ruských raket. Před pěti lety vynesl Falcon Heavy při svém inauguračním letu automobil Tesla.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »