Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Konečná mapa oblohy z BATSE GRB

Uznání: G. Fishman et al., BATSE, CGRO, NASA

Co způsobuje nejsilnější exploze ve vesmíru? Moduly BATSE, které letěly na gama observatoři Compton umožnily lépe nahlédnout do záhadných gama vzplanutí (gamma-ray burst - GRB) než kdykoliv předtím. Od roku 1991 do roku 2000 BATSE detekoval 2704 vzplanutí GRB, mnohem více než bylo doposud zaznamenáno. Nahoře je konečná mapa oblohy podle poloh vzplanutí GRB (a plynulosti) ukazující výskyt v nahodilých směrech na obloze - silný důkaz, že vzplanutí GRB pocházejí z celého vesmíru a ne jen z pásem naší Sluneční soustavy nebo Galaxie. Odpovědi každé úspěšné mise vytváří více otázek a tak astronomové pokračují v řešení hádanky, jaké objekty vytváří vzplanutí GRB a co se děje v počátečních stádiích exploze. Dědictví BATSE též představuje 1190 záznamů vzplanutí gama ze Slunce a také objev pozemských gama záblesků, neobvyklých výronů paprsků gama, které mají původ na samotné Zemi. Družice Compton byla nedávno navedena do Tichého oceánu aby se předešlo jejímu nekontrolovatelnému pádu.

Štítky: Gamma ray bursts, BATSE


29. vesmírný týden 2020

29. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 7. do 19. 7. 2020. Měsíc ubývá směrem k novu. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět prakticky celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Na obloze je nádherná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. Falcon 9 se Starlinky zaznamenal další odklad. Startovat má také sonda k Marsu, kterou připravily Spojené arabské emiráty. Před 170 lety byla provedena první primitivní fotografie hvězdy Vega a před 45 lety se setkaly posádky v rámci mise Sojuz-Apollo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2020 F3 NEOWISE

C/2020 F3 NEOWISE

Další informace »