Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Konečná mapa oblohy z BATSE GRB

Uznání: G. Fishman et al., BATSE, CGRO, NASA

Co způsobuje nejsilnější exploze ve vesmíru? Moduly BATSE, které letěly na gama observatoři Compton umožnily lépe nahlédnout do záhadných gama vzplanutí (gamma-ray burst - GRB) než kdykoliv předtím. Od roku 1991 do roku 2000 BATSE detekoval 2704 vzplanutí GRB, mnohem více než bylo doposud zaznamenáno. Nahoře je konečná mapa oblohy podle poloh vzplanutí GRB (a plynulosti) ukazující výskyt v nahodilých směrech na obloze - silný důkaz, že vzplanutí GRB pocházejí z celého vesmíru a ne jen z pásem naší Sluneční soustavy nebo Galaxie. Odpovědi každé úspěšné mise vytváří více otázek a tak astronomové pokračují v řešení hádanky, jaké objekty vytváří vzplanutí GRB a co se děje v počátečních stádiích exploze. Dědictví BATSE též představuje 1190 záznamů vzplanutí gama ze Slunce a také objev pozemských gama záblesků, neobvyklých výronů paprsků gama, které mají původ na samotné Zemi. Družice Compton byla nedávno navedena do Tichého oceánu aby se předešlo jejímu nekontrolovatelnému pádu.

Štítky: Gamma ray bursts, BATSE


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 1.12.2024

Další informace »