Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Konečná mapa oblohy z BATSE GRB

Uznání: G. Fishman et al., BATSE, CGRO, NASA

Co způsobuje nejsilnější exploze ve vesmíru? Moduly BATSE, které letěly na gama observatoři Compton umožnily lépe nahlédnout do záhadných gama vzplanutí (gamma-ray burst - GRB) než kdykoliv předtím. Od roku 1991 do roku 2000 BATSE detekoval 2704 vzplanutí GRB, mnohem více než bylo doposud zaznamenáno. Nahoře je konečná mapa oblohy podle poloh vzplanutí GRB (a plynulosti) ukazující výskyt v nahodilých směrech na obloze - silný důkaz, že vzplanutí GRB pocházejí z celého vesmíru a ne jen z pásem naší Sluneční soustavy nebo Galaxie. Odpovědi každé úspěšné mise vytváří více otázek a tak astronomové pokračují v řešení hádanky, jaké objekty vytváří vzplanutí GRB a co se děje v počátečních stádiích exploze. Dědictví BATSE též představuje 1190 záznamů vzplanutí gama ze Slunce a také objev pozemských gama záblesků, neobvyklých výronů paprsků gama, které mají původ na samotné Zemi. Družice Compton byla nedávno navedena do Tichého oceánu aby se předešlo jejímu nekontrolovatelnému pádu.

Štítky: Gamma ray bursts, BATSE


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »