Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M63: galaxie Slunečnice

Uznání a copyright: Satoshi Miyazaki (NAOJ), Suprime-Cam, Subraru Telescope, NOAJ

Jedna z jasných spirálních galaxií viditelných na severní obloze je M63, galaxie Slunečnice. Galaxie M63, též katalogizovaná jako NGC 5055, je k nalezení i malým dalekohledem v souhvězdí Honících psů. Na snímku nahoře jsou viditelná dlouhá točitá spirální ramena zářící modře od několika jasných mladých hvězd, červeně zářící od horkého ionizovaného vodíku emisních mlhovin a s tmavým prachem v početných vláknech. M63 gravitačně interakuje s M51 (Vírová galaxie) a s několika menšími galaxiemi. Světlu to trvá 35 miliónů světelných let než k nám z M63 doletí a asi 60 tisíc let mu trvá přelet celé spirální galaxie typu Sb. Hvězdy v okrajových oblastech galaxie Slunečnice obíhají kolem středu tak vysokou rychlostí, že by měly odlétnout do vesmíru a tak tedy naznačují jistou gravitační vazbu a přítomnost temné hmoty.

Štítky: Spirální galaxie, M63


9. vesmírný týden 2026

9. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 2. do 1. 3. 2026. Měsíc bude v první čtvrti, přiblíží se Uranu, Plejádám i Jupiteru. Ještě za světla po západu Slunce začíná být vidět Venuše. Za soumraku je dobře vidět Merkur a nízko je po setmění už i Saturn a Neptun. Za tmy je večer vysoko Uran a Jupiter. Aktivita Slunce velmi nízká. Test plnění rakety SLS kapalným kyslíkem a vodíkem byl úspěšný, mise Artemis II má zatím zelenou. NASA tvrdě zkritizovala Boeing za problémy mise Starlineru k ISS. Před 60 lety zasáhlo nefunkční pouzdro Veněry 3 planetu Venuši.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Neobvykle jasná polární záře nad Českou republikou

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2026 obdržel snímek Adama Denka s názvem „Neobvykle jasná polární záře nad Českou republikou“ Co nám to naše Slunce tropí? Téměř dva roky po slunečním maximu a my tu máme „jednu polární záři za druhou“, byť je to řečeno trochu nadneseně. Ovšem ve chvíli,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »