Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kráter Newton: Důkaz nedávného výskytu vody na Marsu

Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

Jak se mohly zformovat tyto neobvyklé kanály? Uvnitř malého kráteru, který leží uvnitř velkého kráteru Newton na Marsu vybíhá seshora dolů množství úzkých kanálů do dna kráteru. Snímek nahoře pokrývá asi tříkilometrovou oblast. Tyto a další strouhy byly nalezeny na Marsu na nedávných vysokorozlišujících snímcích pořízených družicí Mars Global Surveyor. Na Zemi vznikají podobné kanály působením tekoucí vody, ale na Marsu je normálně příliš zima a atmosféra je pro tekutou vodu příliš řídká. Nicméně mnoho vědců nyní předpokládá, že zde tekutá voda vyprskla z podzemí Marsu, erodovala strouhy a shromáždila se u dna, kde se zmrazila a odpařila. Pokud ano, pak životodárný led a voda může existovat pod povrchem Marsu i dnes. Voda by mohla potenciálně posloužit k podpoře výpravy lidí na Mars. Výzkum této vzrušující možnosti bude jistě pokračovat!

Štítky: Mars, Voda, Kráter


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »