Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kráter Newton: Důkaz nedávného výskytu vody na Marsu

Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

Jak se mohly zformovat tyto neobvyklé kanály? Uvnitř malého kráteru, který leží uvnitř velkého kráteru Newton na Marsu vybíhá seshora dolů množství úzkých kanálů do dna kráteru. Snímek nahoře pokrývá asi tříkilometrovou oblast. Tyto a další strouhy byly nalezeny na Marsu na nedávných vysokorozlišujících snímcích pořízených družicí Mars Global Surveyor. Na Zemi vznikají podobné kanály působením tekoucí vody, ale na Marsu je normálně příliš zima a atmosféra je pro tekutou vodu příliš řídká. Nicméně mnoho vědců nyní předpokládá, že zde tekutá voda vyprskla z podzemí Marsu, erodovala strouhy a shromáždila se u dna, kde se zmrazila a odpařila. Pokud ano, pak životodárný led a voda může existovat pod povrchem Marsu i dnes. Voda by mohla potenciálně posloužit k podpoře výpravy lidí na Mars. Výzkum této vzrušující možnosti bude jistě pokračovat!

Štítky: Mars, Voda, Kráter


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »