Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteor - Perseida

Uznání a copyright: S. Kohle & B. Koch (Astron. I., U. Bonn)

Tento víkend dosáhne maxima každoroční meteorický roj Perseid. Zrnka kosmického písku a štěrku odštěpená z komety Swift-Tuttle zazáří oblohou, jak se odpařují během vstupu do zemské atmosféry. Perseidy jsou důsledkem každoročního křižování dráhy komety Swift-Tuttle Zemí. Perseidy jsou typicky nejaktivnějším meteorickým rojem roku. Na jasné tmavé obloze může pozorovatel poblíž maxima uvidět meteor za jednu minutu, ale tento rok bude přezařovat jasný Měsíc až do svého západu v časných ranních hodinách. Na snímku nahoře je Perseida z roku 1993. Barvy odpovídají, ale jsou digitálně zvýrazněné. Jak meteor prolétal noční oblohou, tak různé excitované atomy emitovaly různé barvy světla. Původ zelenavého nádechu vpravo je nyní neznámý, nicméně může pocházet z kyslíku v zemské atmosféře. Perseidy lze nejlépe sledovat v pohodlné poloze, daleko od světel před ranním úsvitem.

Štítky: Meteor, Meteorický roj Perseid


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Jupiter se blíží do konjunkce

Další informace »