Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteor - Perseida

Uznání a copyright: S. Kohle & B. Koch (Astron. I., U. Bonn)

Tento víkend dosáhne maxima každoroční meteorický roj Perseid. Zrnka kosmického písku a štěrku odštěpená z komety Swift-Tuttle zazáří oblohou, jak se odpařují během vstupu do zemské atmosféry. Perseidy jsou důsledkem každoročního křižování dráhy komety Swift-Tuttle Zemí. Perseidy jsou typicky nejaktivnějším meteorickým rojem roku. Na jasné tmavé obloze může pozorovatel poblíž maxima uvidět meteor za jednu minutu, ale tento rok bude přezařovat jasný Měsíc až do svého západu v časných ranních hodinách. Na snímku nahoře je Perseida z roku 1993. Barvy odpovídají, ale jsou digitálně zvýrazněné. Jak meteor prolétal noční oblohou, tak různé excitované atomy emitovaly různé barvy světla. Původ zelenavého nádechu vpravo je nyní neznámý, nicméně může pocházet z kyslíku v zemské atmosféře. Perseidy lze nejlépe sledovat v pohodlné poloze, daleko od světel před ranním úsvitem.

Štítky: Meteor, Meteorický roj Perseid


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z okna

Foceno ve 3:45 z okna

Další informace »