Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteor - Perseida

Uznání a copyright: S. Kohle & B. Koch (Astron. I., U. Bonn)

Tento víkend dosáhne maxima každoroční meteorický roj Perseid. Zrnka kosmického písku a štěrku odštěpená z komety Swift-Tuttle zazáří oblohou, jak se odpařují během vstupu do zemské atmosféry. Perseidy jsou důsledkem každoročního křižování dráhy komety Swift-Tuttle Zemí. Perseidy jsou typicky nejaktivnějším meteorickým rojem roku. Na jasné tmavé obloze může pozorovatel poblíž maxima uvidět meteor za jednu minutu, ale tento rok bude přezařovat jasný Měsíc až do svého západu v časných ranních hodinách. Na snímku nahoře je Perseida z roku 1993. Barvy odpovídají, ale jsou digitálně zvýrazněné. Jak meteor prolétal noční oblohou, tak různé excitované atomy emitovaly různé barvy světla. Původ zelenavého nádechu vpravo je nyní neznámý, nicméně může pocházet z kyslíku v zemské atmosféře. Perseidy lze nejlépe sledovat v pohodlné poloze, daleko od světel před ranním úsvitem.

Štítky: Meteor, Meteorický roj Perseid


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter v souhvězdí  Byka

Jupiter v souhvězdí Býka foceno mobilem

Další informace »