Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteor - Perseida

Uznání a copyright: S. Kohle & B. Koch (Astron. I., U. Bonn)

Tento víkend dosáhne maxima každoroční meteorický roj Perseid. Zrnka kosmického písku a štěrku odštěpená z komety Swift-Tuttle zazáří oblohou, jak se odpařují během vstupu do zemské atmosféry. Perseidy jsou důsledkem každoročního křižování dráhy komety Swift-Tuttle Zemí. Perseidy jsou typicky nejaktivnějším meteorickým rojem roku. Na jasné tmavé obloze může pozorovatel poblíž maxima uvidět meteor za jednu minutu, ale tento rok bude přezařovat jasný Měsíc až do svého západu v časných ranních hodinách. Na snímku nahoře je Perseida z roku 1993. Barvy odpovídají, ale jsou digitálně zvýrazněné. Jak meteor prolétal noční oblohou, tak různé excitované atomy emitovaly různé barvy světla. Původ zelenavého nádechu vpravo je nyní neznámý, nicméně může pocházet z kyslíku v zemské atmosféře. Perseidy lze nejlépe sledovat v pohodlné poloze, daleko od světel před ranním úsvitem.

Štítky: Meteor, Meteorický roj Perseid


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Část částečného zatmění Slunce v Jihlavě

Složené 4 fotografie.

Další informace »