Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Eta Carinae - odsouzená hvězda

Uznání: J. Morse (U. Colorado), K. Davidson (U. Minnesota) et al., WFPC2, HST, NASA

Eta Carinae může vybuchnot každou chvíli. Ale nikdo neví kdy, může to být za rok nebo za milión let. Eta Carinae má hmotnost asi 100 krát větší než naše Slunce - a to ji činí skvělým kandidátem na výbuch supernovy. Historické záznamy opravdu ukazují, že před 150 lety Eta Carinae prošla neobvyklým vzplanutím, jež ji učinilo jednou z nejjasnějších hvězd na jižní obloze. Eta Carinae se nachází v mlhovině Klíčová dírka a je pouze jedinou známou hvězdou o níž se předpokládá, že emituje přirozené LASERové světlo. Tento snímek pořízený v roce 1996 je výsledkem sofistikovaného zpracování obrazu, jež bylo vyvinuto pro odhalení nových podrobností v neobvyklé mlhovině, jež obklopuje tuto povedenou hvězdu. Zcela jasně jsou vidět dva výrazné laloky horké centrální oblasti a podivné radiální paprsky. Laloky jsou vyplněné pásy plynu a prachu, který absorbuje modré a ultrafialové světlo emitované poblíž středu. Paprsky zůstávají zatím bez vysvětlení. Řeknou nám tyto náznaky jak mlhovina vznikla? Dají nám lepší informace kdy Eta Carinae vybuchne?

Štítky: Supernova, Eta Carinae


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční halo nad Průhonicemi

E-M10MarkII, 1/4000 s f/13 12 mm při dopíjení krabičky chutného acidofilního mléka jsem zvrátil hlavu kolmo k nebesům a za odměnu ajtakrajta - Sluneční halo jak brno. Honem k té zajímavé moderní lampě na náměstí a cvak, než to zmizí... To velké halo jsem objevil až doma, takže je tam aspoň ten kousek. Mírně upravená sytost barev, stažený jas, trochu kontrastu je to identické pozorování jevu, který nafotil Petr Mazanec o vous vedle Na Chodově.

Další informace »