Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kembleova kaskáda

Uznání: Walter MacDonald

V souhvězdí Žirafy (Camelopardalis) je triedrem vidět pitoreskní řetězec nesouvisejících hvězd. Skupina hvězd (asterism) je známa jako Kembleova kaskáda a obsahuje asi 20 hvězd skoro v jedné řadě rozkládajících se na délce pěti měsíčních úplňků. Kaskádu zpopularizoval astronomický nadšenec Lucian Kemble (1922-1999), ovšem tyto hvězdy se jeví jako na šňůrce jenom z naší polohy v Galaxii Mléčná dráha. Snímek Kembleovi kaskády nahoře byl pořízen malým dalekohledem v Novém Mexiku, USA. Jasný objekt dole vlevo je poměrně kompaktní otevřená hvězdokupa známá jako NGC 1502.

Štítky: Hvězdy, Asterismus


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »