Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční spektrum

Uznání a copyright: Nigel Sharp (NOAO), FTS, NSO, KPNO, AURA, NSF

Doposud není stále známo, proč ve slunečním světle chybí některé barvy. Nahoře jsou všechny viditelné barvy na Slunci vytvořené průchodem slunečního světla skrze zařízení s hranolem. Spektrum nahoře bylo pořízeno na McMath-Pierce   Solar Observatory a na první pohled ukazuje, že ačkoliv žlutě vypadající Slunce emituje skoro všechny barvy, tak se opravdu jeví nejjasnější ve žlutozeleném světle. Tmavé čáry ve spektru nahoře vznikly v plynu na slunečním povrchu nebo nad ním a absorbují sluneční světlo emitované pod ním. Jelikož různé druhy plynu absorbují různé barvy světla, tak je možné určit, z jakých plynů se Slunce skládá. Například helium bylo poprvé objeveno v roce 1870 ve slunečním spektru a teprve později bylo nalezeno tady na Zemi. Většina spektrálních absorpčních čar již byla identifikována, ale ne všechny.

Štítky: Slunce, Spectrum


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »