Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklá obří galaxie NGC 1316

Uznání: FORS1, VLT ANTU, ESO

Může nám neobyčejná obří galaxie NGC 1316 pomoci s kalibrací vesmíru? Je to docela možné, jestliže se ukáže, že je tato atypická galaxie složena z docela typických hvězd. NGC 1316 na snímku nahoře je s největší pravděpodobností zvláštní, protože má velikost i tvar běžný pro eliptickou galaxii, ale prachové pásy a disk jež se častěji nacházejí ve spirálních galaxiích. Tyto atributy by mohly být způsobeny interakcemi s další galaxií během poslední miliardy let. Teprve nedávno byla NGC 1316 monitorována na výskyt nov, výbuchů pocházejících z bílých trpaslíků, jež by měly mít standardní jasnosti. A zase byla NGC 1316 nalezena netypickou v tom, že poměr nov je neočekávaně vysoký. A tak jestliže jsou typické hvězdy a bílí trpaslíci z nichž se skládá NGC 1316, pak by pozorované novy měly být právě tak jasné, jako novy v jiných galaxiích, takže by je astronomové mohli použít k výpočtu přesných vzdáleností. Tato vzdálenost může být použita ke kalibraci jiných indikátorů vzdálenosti s výsledkem přesnějšího měřítka vzdáleností v celém vesmíru.

Štítky: Galaxie, Nova, NGC 1316


7. vesmírný týden 2019

7. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 2. do 17. 2. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran, ráno Jupiter, Venuše a Saturn. Pomalu se večer vynoří i Merkur. Kometa C/2018 Y1 (Iwamoto) trochu připomíná 46P z před dvou měsíců. Ultima Thule asi není tak kulatá, jak se myslelo. InSight dokončila instalaci seismometru. ExoMars 2020 bude mít jméno Rosalind. Před 455 lety se narodil Galileo Galilei.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety 123P/West-Hartley

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Jasno, Měsíc mezi první čtvrtí a úplňkem.

Další informace »