Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklá obří galaxie NGC 1316

Uznání: FORS1, VLT ANTU, ESO

Může nám neobyčejná obří galaxie NGC 1316 pomoci s kalibrací vesmíru? Je to docela možné, jestliže se ukáže, že je tato atypická galaxie složena z docela typických hvězd. NGC 1316 na snímku nahoře je s největší pravděpodobností zvláštní, protože má velikost i tvar běžný pro eliptickou galaxii, ale prachové pásy a disk jež se častěji nacházejí ve spirálních galaxiích. Tyto atributy by mohly být způsobeny interakcemi s další galaxií během poslední miliardy let. Teprve nedávno byla NGC 1316 monitorována na výskyt nov, výbuchů pocházejících z bílých trpaslíků, jež by měly mít standardní jasnosti. A zase byla NGC 1316 nalezena netypickou v tom, že poměr nov je neočekávaně vysoký. A tak jestliže jsou typické hvězdy a bílí trpaslíci z nichž se skládá NGC 1316, pak by pozorované novy měly být právě tak jasné, jako novy v jiných galaxiích, takže by je astronomové mohli použít k výpočtu přesných vzdáleností. Tato vzdálenost může být použita ke kalibraci jiných indikátorů vzdálenosti s výsledkem přesnějšího měřítka vzdáleností v celém vesmíru.

Štítky: Galaxie, Nova, NGC 1316


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »